Nowy numer 2/2022 Archiwum

Krzeszów. Chrzcielnica jak nowa

Krzeszowska bazylika jest od teraz jeszcze piękniejsza!

Zakończyły się prace przy konserwacji klasycystycznej chrzcielnicy. Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku przeprowadziliśmy konserwację zabytkowej XIX-wiecznej chrzcielnicy, która przechowywana jest w dawnych kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP.

Zgodnie z umową podpisaną 24 czerwca całkowity koszt zadania: „Krzeszów, Muzeum opactwa, kontynuacja konserwacji zbiorów muzealnych - Chrzcielnica (pocz. XIX w.)” wyniosła 32 tys. zł. Wysokość dofinansowania to 25 tys. zł. W ramach zadania przeprowadzono pełną konserwację techniczną i estetyczną zabytku, który będzie eksponowany w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Klasycystyczna chrzcielnica powstała w 1801 r. w Krzeszowie. Jej autorem jest rzeźbiarz Marian Lachel, który wraz ze swoim ojcem Józefem Lachelem byli twórcami  tzw. IV warsztatu krzeszowskiego. Chrzcielnica ustawiona jest w kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Zabytek posiada budowę kielichową. Na okrągłej podstawie umieszczono walcowaty trzon ozdobiony pionowo spływającymi wolutami łączonymi girlandami i kwiatami. Czasza chrzcielnicy zdobiona jest pionowymi pasami naprzemiennie gładkimi i żłobkowanymi. Na pokrywie znajdują się cztery spiętrzone woluty zwieńczone umieszczonymi na okrągłym cokoliku rzeźbami Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu Chrystusa. Chrzcielnica w całości wykonana z drewna pokrytego gruntami kredowo-klejowymi, polichromowana - marmoryzacja (pokrywanie powierzchni materiałem przypominającym gips) w kolorach szaro-niebieskim ze złoconymi dekoracjami snycerskimi oraz rzeźbami.

W ubiegłym roku zostało przeprowadzone skanowanie 3D chrzcielnicy. Z efektami tych prac można zapoznać na tej stronie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy