Grudniowemu spotkaniu duszpasterstwa towarzyszyły Eucharystia, wykład o synodzie oraz żywa dyskusja.
Odbyło się pierwsze spotkanie z bp. Andrzejem Siemieniewskim w ramach Duszpasterstwa Prawników Diecezji Legnickiej. Grudniowe wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po Eucharystii uczestnicy przenieśli się do sali seminaryjnej, gdzie hierarcha wygłosił prelekcję pt. „Synod w Kościele. Kościół synodalny”.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej. Jakub Zakrawacz /Foto GośćWykład był okazją do żywej dyskusji, w której poruszono m.in. kwestię znalezienia płaszczyzny dialogu z ludzi o odmiennych poglądach, czy podejścia i oczekiwań względem synodu u naszych zachodnich sąsiadów. Jak się okazuje, nie wszyscy tamtejsi hierarchowie kościelni są przesadnymi entuzjastami liberalnych zmian. – Jeszcze w listopadzie słuchałem kazania bpa Wolfganga Ipolda <biskup Görlitz,przyp. red.>, w którym w bardzo rzeczowy i składny sposób przedstawił ideę synodu prezentowaną przez papieża Franciszka - opowiadał bp Andrzej Siemieniewski. Ordynariusz diecezji legnickiej twierdził, iż -ku jego zdziwieniu- skrajne podejścia do zwołanego synodu wynikają często z braku zapoznania się z główną myślą zawartą w zasadzie w czterech krótkich dokumentach synodalnych. Najważniejszym źródłem poznania tematu ma być jednak... księga Dziejów Apostolskich, w której streszcza się idea synodalności, kontynuowana przez Kościół po dziś dzień.
W trakcie spotkania biskup prezentował informacyjną broszurę o synodzie. Jakub Zakrawacz /Foto GośćRegularne spotkania Duszpasterstwa Prawników Diecezji Legnickiej rozpoczęły się w 2018 r. Wykład bp Siemieniewskiego stanowił drugą prelekcję po przerwie spowodowanej pandemią (w listopadzie gościem duszpasterstwa był o. Józef Szańca OFM Conv).
- Każdy człowiek potrzebuje prowadzenia. Wszyscy mamy wspólne powołanie do świętości i miłości, ale nasze drogi życiowe się ukonkretniają, również w życiu zawodowym - tłumaczy ks. Tomasz Kwiecień, duszpasterz prawników. - Propozycja duszpasterstwa specjalistycznego skierowana jest do grupy z określonymi problemami, wyzwaniami czy dylematami moralnymi. Chcemy prześwietlać je rentgenem słowa Bożego - opowiada kapłan, który na co dzień posługuje w Sądzie Kościelnym Diecezji Legnickiej jako obrońca węzła małżeńskiego oraz w legnickim WSD jako wykładowca prawa kanonicznego.
- Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły studia prawnicze - zachęca Stanisław Andrzej Potycz, koordynator duszpasterstwa. - Swego czasu przyjeżdżał do nas nawet prawnik z Jeleniej Góry, który dowiedział się o diecezjalnych spotkaniach - cieszy się pan Stanisław.