Ich tematyka bywa bardzo zróżnicowana. Myślą przewodnią jeleniogórskiej ekspozycji jest Boże Narodzenie na znaczkach pocztowych.
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie można obejrzeć ciekawą wystawę filatelistyczną. Muzeum to rzadkie miejsce na eksponowanie znaczków pocztowych. Jeżeli organizuje wystawy, to raczej lokalne. W Jagniątkowie zainteresowani zobaczą jednak znaczki z praktycznie każdego zakątka Ziemi. Sam temat wystawy jest niecodzienny, prezentowany zbiór spinają słowa: „Wielkość tajemnicy wcielenia. Boże Narodzenie na znaczkach pocztowych”.
Na wystawie warte obejrzenia są m.in. najstarszy znaczek pocztowy świata poświęcony Bożemu Narodzeniu (Kanada, 1898 r.) czy znaczki z Oberndorfu koło Salzburga, gdzie w 1818 roku powstała „Cicha noc”, najstarsza kolęda świata. Pokaz uzupełniają dwie gabloty z kartami pocztowymi poświęconymi Bożemu Narodzeniu, opłatkami i życzeniami świątecznymi.
Właścicielem tego wyjątkowego zbioru jest miejscowy proboszcz ks. Andrzej Płaza. Opowiadając o swojej pasji i ogromnym zbiorze, skromnie przyznaje, że znaczki zaczął kolekcjonować jako dziecko. Kilkanaście lat temu spotkał człowieka, który ukierunkował jego myśli na zbieranie znaczków o tematyce religijnej. – Podjąłem ten temat, ponieważ będąc kapłanem i sprawując Eucharystię, wiem i wierzę, że w moim życiu, w moich rękach jest obecny sam Jezus. Jestem „alter Christi”. Chciałbym świadczyć o Chrystusie. Mój zachwyt tematem wcielenia słowa Bożego na znaczkach jest potwierdzeniem tego, że jestem kapłanem katolickim – mówi ks. Andrzej Płaza.
Na sztukę zbierania znaczków składają się konsekwencja, znajomość i mnóstwo szczęścia. Ksiądz Andrzej należy do Klubu Zbieraczy Znaków Pocztowych o Tematyce Religijnej Święty Gabriel. – To członkowie klubu częściowo podsunęli mi ten temat. Generalnie temat Narodzenia Pańskiego jest znany. A przecież są jeszcze znaczki dotyczące młodego życia Jezusa, jego nauczania, śmierci czy też starotestamentalnych zapowiedzi przyjścia Mesjasza. To wyjątkowe wyzwanie skompletować taki zbiór. Tym bardziej chciałem tego dokonać – mówi kapłan.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się