Legnica. Drugie spotkanie synodalne

W piątek zebrali się na roboczym spotkaniu kapłani pracujący na co dzień w parafiach.

Zeszłotygodniowe wtorkowe spotkanie synodalne odbyło się z udziałem księży pracujących w instytucjach diecezjalnych. Po nim przyszła pora na spotkanie księży pracujących w parafiach. Odbyło się ono 10 grudnia w Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy. Na spotkaniu obecny był biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Do Centrum przyjechało ponad 20 kapłanów zainteresowanych rozmową na temat Kościoła w ramach przygotowań do XVI Zgromadzenia Synodu Biskupów 2023. Wśród nich byli kapłani z kilkuletnim zaledwie stażem ale i tacy, którzy od wielu lat posługują w parafiach. Wśród wypowiedzi przeważały dwie kwestie: relacji kapłanów do wiernych oraz miejsca, w którym dzisiaj znajduje się nasze duszpasterstwo.

Spośród wypowiedzi kapłanów zarówno diecezjalnych, jak i salezjanów i franciszkanów, wybrzmiewało pytanie o to, jak formować tych, którzy jeszcze chodzą do kościoła w niedzielę, by mieli ochotę i potrzebę szerszego włączenia się w życie parafii. Obecni podkreślali, że czas duszpasterstwa tzw. masowego odszedł do lamusa. Przyszły czasy duszpasterstwa skierowanego do mniejszych, ale aktywnych grup w parafii.

Sami księża wielokrotnie podkreślali, że często brakuje systemowego słuchania wiernych. Jak mówił ks. Jan Kułyna, wystarczy posłuchać wiernych, by dostrzec, ile oni mają w sobie agresji i gniewu, które wynikają z bezsilności. - Ludzie bardzo często są źli na decyzje papieża, biskupa czy proboszczów. Ale wynika to z braku zrozumienia powodów danych decyzji. I tak rodzi się gniew. Ale musimy ich słuchać, być z nimi, wówczas będziemy mogli skutecznie im duszpasterzować i dawać Jezusa - mówił kapłan.

Na podsumowaniu głos zabrał biskup Siemieniewski. Odwołał się on do czterech dokumentów papieża Franciszka odnośnie obrad trwającego synodu i zwrócił w nich uwagę na cztery zasadnicze elementy - Dzieje Apostolskie, Dzieje Apostolskie, Dzieje Apostolskie oraz... Dzieje Apostolskie. A szczególnie fragment o spotkaniu św. Piotra z Korneliuszem. Oczywiście odbywa się między nimi dialog, ale dochodzi do niego tylko dzięki temu, że obaj słuchali Ducha Świętego. To jest dla nas wskazówka, żebyśmy poszukiwali podpowiedzi Ducha Świętego, a wówczas nasze spotkania z wiernymi będą owocne - mówił hierarcha.

Przed nami kolejne zaplanowane spotkania synodalne m.in. członków rad parafialnych. Już teraz można pisać listy z uwagami, radami czy też spostrzeżeniami o życiu wspólnoty naszego lokalnego Kościoła i wysyłać je na adres synod@diecezja.legnica.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..