Nowy numer 2/2022 Archiwum

Krzeszów. Zmiany w Mauzoleum

Trwają prace przy modernizacji wystawy stałej "Skarby Opactwa" w Mauzoleum Piastów Śląskich.

Każdego roku do krzeszowskiego opactwa przybywają tysiące pielgrzymów i turystów, które odkrywają nasz pocysterski kompleks klasztorny. Pracujemy nad tym, aby każda z tych osób mogła jak najlepiej poznać Europejską Perłę Baroku. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków zewnętrznych. Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku zostanie przeprowadzona modernizacja wystawy w Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich. Zgodnie z umową podpisaną 18 sierpnia, całkowity koszt zadania: „Modernizacja wystawy stałej "Skarby Opactwa w Krzeszowie" w Mauzoleum Piastów Śląskich wyniesie 74 000 zł. Wysokość dofinansowania to 59 000 zł. W ramach zadania zostanie wykonany m.in. system oświetleniowy, podkreślający najważniejsze zabytki umieszczone w Mauzoleum Piastów (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków czy nagrania audio oraz wideo.

Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu, znajdującym się za ołtarzem głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy