Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Prorocze życie

Zakończyła się peregrynacja wizerunku opiekuna Zbawiciela po diecezji legnickiej.

Trwające od kilku miesięcy odwiedziny wizerunku św. Józefa w dekanatach diecezji legnickiej dobiegły końca w sobotę 13 listopada. Diecezję przemierzał obraz z kościoła pw. św. Józefa w Świerzawie, wierna kopia wizerunku opiekuna Zbawiciela znajdującego się w legnickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Zakończenie odbyło się z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Hierarcha podczas Eucharystii mówił, że św. Józef, chociaż nie był prorokiem, jest dla nas proroczym przykładem, za którym warto iść.

− On brał odpowiedzialność za byt Maryi i Jezusa. Jakiż to znak dla nas! Obserwatorów i komentatorów mamy wielu, ale potrzeba nam pilnie osób, które chcą wziąć odpowiedzialność za Kościół. Za odpowiedź na pytanie, które postawił sam Jezus, czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy powtórnie przyjdzie. Gdy Józef usłyszał, że może powrócić z Egiptu – powrócił i dbał, by Święta Rodzina miała swój dom. To kolejny proroczy znak, żebyśmy się starali dbać o to, by Kościół był domem. Ale nie wyidealizowanym. Święta Rodzina pokazuje, że przez problemy i trudności można przejść zwycięsko. A Kościół ma być domem uzdrowienia dla grzeszników. Jest jeszcze jeden znak – św. Józef był bezpośrednim świadkiem wcielenia Syna Bożego. Był świadkiem zwiastowania, narodzin, wzrastania Jezusa. I chrześcijanin takim właśnie świadkiem wcielenia Syna Bożego ma być dla świata. Świadkiem tego, że słowo Pisma Świętego powtarzane w liturgii sprawia, że dary przyniesione na ołtarz stają się Ciałem i Krwią Syna Bożego. To też przedłużenie wcielenia. I to też zadanie, byśmy tutaj byli świadkami Jezusa. Ale nie takimi świadkami przeżywającymi to wewnątrz siebie, ale takiej mocy Bożej, która chce zmieniać bieg historii. A cóż to za moc? To moc miłosierdzia. – mówił biskup.

Peregrynacja rozpoczęła się 2 maja, a pierwszą jej stacją był kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świerzawie. Pielgrzymujący obraz na co dzień znajduje się w tamtejszym kościele filialnym. Zapoczątkowaniu wędrówki towarzyszyło ofiarowanie wspólnoty pod opiekę św. Józefa.

Sam Rok Świętego Józefa, który był okazją do peregrynacji, zakończy się 8 grudnia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy