Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Szkolny etap OTK

Olimpiada Teologii Katolickiej w tym roku promuje temat miłosierdzia w Kościele.

W środę 17 listopada uczniowie szkół ponadpodstawowych w całej Polsce walczyli o punkty w ramach szkolnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku głównym organizatorem i gospodarzem zmagań finałowych jest diecezja płocka. Tematem przewodnim XXXII edycji olimpiady są słowa „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.

W diecezji legnickiej w pierwszym etapie wzięło udział aż 35 szkół ponadpodstawowych, m.in.: Dolnośląski Zespół Szkół z Karpacza, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych ze Zgorzelca, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza z Lubina. W Legnicy były to m.in. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych i II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego.

Wśród uczniów był Stanisław Kosowan, uczeń klasy III klasy maturalnej. - Spodobał mi się temat przewodni tegorocznej edycji olimpiady, który mówi o miłosierdziu w nauczaniu oraz działalności Kościoła. Co prawda czytanie adhortacji czy "Dzienniczka" nie są najłatwiejsze, ale z prawdziwym głodem wiedzy odkrywałem treści, które przynosiły mi odpowiedź na bardzo wiele pytań egzystencjalnych - mówi młody legniczanin.

Szkolny etap OTK   Uczestnicy olimpiady. Jędrzej Rams /Foto Gość

Młodzież przygotowująca się do testu z wiedzy musiała najpierw zapoznać się z całkiem obszerną literaturą. Oprócz Pisma Świętego warto było zajrzeć do encykliki Benedykta XVI "Deus Caritas est" o miłości chrześcijańskiej, homilii św. Jana Pawła II z liturgii beatyfikacji św. S. Faustyny Kowalskiej i wreszcie listu apostolskiego papieża Franciszka "Misericordia et misera". Były także wybrane fragmenty z Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej.

Do etapu diecezjalnego przejdą zwycięzcy etapu szkolnego. Ten odbędzie się 9 marca 2022 roku. Z kolei najlepsi olimpijczycy w diecezji legnickiej pojadą na etap diecezjalny do Płocka, który odbędzie się od 31 marca do 2 kwietnia 2022 roku.

Finaliści i laureaci etapu diecezjalnego mają przed sobą nie lada nagrody. Wśród nich najbardziej upragnione są indeksy wybranych uczelni w Polsce m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego czy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy