Krzeszów. Mauzoleum pełne światała

Kolejne dobre wieści z naszego diecezjalnego sanktuarium.

Każdego roku do krzeszowskiego opactwa przybywają tysiące pielgrzymów i turystów, które odkrywają ten pocysterski kompleks klasztorny.

- Pracujemy nad tym, aby każda z tych osób mogła jak najlepiej poznać Europejską Perłę Baroku. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków zewnętrznych. Dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku została przeprowadzona modernizacja wystawy w Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich - pisze Jacek Trybuła z krzeszowskiego sanktuarium.

Zgodnie z umową podpisaną 18 czerwca, całkowity koszt zadania: „Modernizacja wystawy stałej »Skarby Opactwa w Krzeszowie« w Mauzoleum Piastów Śląskich" wyniosła 74 000 zł. Wysokość dofinansowania to 59 000 zł. W ramach zadania zostały wykonane m.in. system oświetleniowy, podkreślający najważniejsze zabytki umieszczone w Mauzoleum Piastów (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków czy nagrania audio oraz wideo - umieszczone w infokioskach w ramach wystawy. Wystawa została otwarta w noc Wszystkich Świętych.

Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu, znajdującym się za ołtarzem głównym kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego. Wystawę można oglądać codziennie od godz. 8.00 do 16.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..