Uczniowie lubomierskiego liceum zgodnie zakrzyknęli "ku chwale ojczyzny".
Okazuje się, że dla Gabriela wybór lubomierskiego liceum nie był przypadkiem, gdyż - jak wspomina jego starsza siostra Marta - to w istocie taka rodzinna tradycja.
- Tę szkołę kończyłam ja, moja młodsza siostra Natalia i teraz mój najmłodszy brat Gabriel. Jest szansa, że w te ślady pójdzie także moja córka - mówi z uśmiechem pani Marta.
Potwierdza to także mama - szczęśliwa i dumna z syna.
Cóż tu dużo mówić: to kolejny krok w dorosłość. Być licealistą to nie lada wyzwanie - zderzenie młodzieńczego entuzjazmu z twardą rzeczywistością, osobistych pragnień i doświadczeń z nowymi wyzwaniami i sytuacjami, z którymi nie zawsze można sobie poradzić samemu. Przypomina o tym swoim uczniom także wychowawczyni jednej z pierwszych klas.
- Szkoła średnia jest najważniejszym etapem w życiu młodego człowieka, a kształcenie w klasie mundurowej to ogromny zaszczyt - mówi Wiesława Dąbrowa, nauczyciel matematyki i wychowawca kl. 1 AC. - Zobowiązaliście się do rzetelnej nauki i godnego reprezentowania szkoły. Życzę wam, byście byli dobrymi uczniami, realizujcie swoje marzenia i rozwijajcie swoje talenty, by wasi rodzice byli z was dumni.
Wielkim wydarzeniem było także wręczenie odznak, certyfikatów uczniom klas trzecich o profilu graniczno-obronnym, policyjnym i lotniczym, zaświadczających o ukończeniu szkolenia specjalistycznego. Wielu z nich chce swoją przyszłość związać z mundurem funkcjonariusza straży granicznej, żołnierza czy policjanta.
- Zdobycie certyfikatu znaczy dla mnie bardzo dużo, ponieważ tutaj do szkoły mundurowej chciałam przyjść ze względu na dziadka, który był policjantem, ale niestety zginął - mówi Zuzanna Budnik, uczennica kl. 3 E o profilu policyjnym. - Chciałam kontynuować jego służbę. Dlatego starałam się, żeby zdać certyfikat na szóstkę, żeby ukończyć szkołę, w której czuję się bardzo dobrze i ze wszystkimi mam dobry kontakt. To sobie bardzo cenię.
Po uroczystościach na lubomierskim rynku młodzież z klas mundurowych w zwartym szeregu odprowadziła uczestników wydarzenia przed kościół parafialny, w którym odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania. Jego głównym przesłaniem była piosenka żołnierska i patriotyczna, która w przestrzeni pięknej barokowej świątyni wybrzmiewała tak dobitnie, że można by jej słuchać bez końca. Uroczystości, które tak wymownie podkreślają znaczenie etosu żołnierza i obrońcy ojczyzny, wpisują się w tegoroczne w miejsko-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich zwieńczeniem będzie Eucharystia, sprawowana 11 listopada w intencji ojczyzny, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tych, którzy przynieśli wolność”. Lubomierskie Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego ma swoją tradycję. Istnieje już od 150 lat - najpierw jako studium nauczycielskie i liceum pedagogiczne, a od 1 września tego roku, wraz z technikum (w kierunku turystyki wiejskiej oraz weterynarii) i szkołą branżową I. st. kształcącą m.in. w zawodach technik-mechanik, fryzjer, kucharz i in., jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubomierzu. Liceum oferuje edukację w klasach o profilu graniczno-obronnym, policyjnym, lotniczym oraz artystycznym. Uczniowie mają możliwość brać udział w ciekawych warsztatach i szkoleniach zarówno w szkole, jak i m.in. w straży granicznej czy policji oraz w korpusie formacji ratowniczych RP (lotnictwo). Duża część uczniów korzysta z internatu, który aktualnie jest w trakcie modernizacji, dając szansę i wygodę kształcenia zarówno uczniom z Polski, jak i z Ukrainy