Nowy numer 15/2024 Archiwum

Olszyna ma relikwie bł. Honorata Koźmińskiego

Relacja z bardzo ciekawego wydarzenia w parafii pw. św. Józefa.

Olszyńska wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości, która miała miejsce 13 października - w dniu wspomnienia liturgicznego bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap - już od 13 maja. W każdy dzień fatimski tego roku parafianie wsłuchiwali się w treści wynikające z życia i nauczania bł. Honorata Koźmińskiego. Szczególnie do tego ważnego dnia przygotowywali się członkowie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, dzieła Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych - żeńskiego bezhabitowego zgromadzenia zakonnego założonego przez bł. Honorata Koźmińskiego. Uroczystą Eucharystię poprzedziło spotkanie formacyjne parafialnego koła APDC, które poprowadziła s. Anna Czajkowska WDC.

Następnym punktem była konferencja wygłoszona przez s. Annę, podczas której przedstawiła ona postać bł. Honorata i jego nauczania właśnie w kontekście Apostolstwa Pomocy Dusz Czyśćcowych. Centralnym punktem była Msza św. Przewodniczył jej ks. dziekan i zarazem olszyński proboszcz Bogusław Wolański, a koncelebrowali księża: Krzysztof Faron - wikariusz parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (diecezja świdnicka) oraz ks. Łukasz Klimek - wikariusz parafii w Olszynie.

Olszyna ma relikwie bł. Honorata Koźmińskiego   Fundatorka relikwiarza Izabella Cymerman w towarzystwie córek Magdaleny i Anny. Artur D. Grabowski

Wprowadzenie relikwii bł. Honorata nastąpiło podczas procesji wejścia. Relikwiarz niosła jego fundatorka - Izabella Cymerman w towarzystwie córek Magdaleny i Anny oraz pozostałych członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, którzy niosąc zapalone świece i ze śpiewem asystowali w tym akcie. Po okadzeniu ołtarza i relikwii rozpoczęła się uroczysta liturgia ku czci błogosławionego. W homilii, którą wygłosił ks. Marek Kluwak, kanonik gremialny Kapituły Krzeszowskiej i proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach, uczestnicy liturgii wysłuchali syntezy życia i nauczania bł. Honorata Koźmińskiego, którego dzieło zostało zestawione z misją pasterską bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Ks. Kanonik podkreślił w swoim słowie istotę kapłańskiej tożsamości - ołtarz i konfesjonał. Przypomniał, że zanim zaczęło się mówić o św. o. Pio z Pietrelciny jako męczenniku konfesjonału - był już nim bł. Honorat, który tej świętej posłudze ołtarza i konfesjonału bez reszty poświęcał swoje kapucyńskie życie kapłańskie i zakonne. Jego pobożność maryjna była wzorem dla bł. kard. Wyszyńskiego, który wszystko poświęcił dla Maryi. Obaj błogosławieni widzieli w Niej bowiem ratunek dla polskiego narodu i właściwą drogę dla kształtowania katolickiej wiary, pobożności i ducha patriotyzmu.

Uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Honorata Koźmińskiego zakończyła się Różańcem fatimskim, celebrowanym w plenerze przed grotą Matki Bożej na placu przy kościele parafialnym.

Jak wspominała s. Anna Czajkowska WDC - wprowadzenie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego do kościoła parafialnego w Olszynie to bardzo ważny moment, gdyż jest to szczególny orędownik w trudnych czasach. Jego postać jest już nieco bardziej znana w olszyńskiej wspólnocie, a teraz przyszedł czas upraszania jego wstawiennictwa u Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy