Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Odszedł do Pana o. Szymon Chapiński OFMConv

Eucharystia pogrzebowa franciszkanina i wieloletniego misjonarza odbędzie się w czwartek 14 października o godz. 12.

W niedzielę 10 października w godzinach porannych w klasztorze braci mniejszych konwentualnych w Legnicy (parafia pw. św. Jana Chrzciciela) odszedł do Pana o. Chapiński OFMConv, franciszkanin, wieloletni misjonarz.

W środę 13 października po wieczornej Eucharystii o godz. 18.30 zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego zakonnika. Czuwanie przy trumnie trwać będzie do godz. 21. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 14 października. Po Mszy św. o godz. 9 rozpocznie się modlitwa, a o godz. 11.30 - Różaniec. Eucharystia pogrzebowa rozpocznie się natomiast o godz. 12. Po niej trumna z ciałem zostanie przewieziona na legnicki cmentarz komunalny (wejście od strony ul. Pątnowskiej), gdzie zakonnik spocznie w grobowcu franciszkańskim.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.


Ojciec Szymon Chapiński OFMConv urodził się 22 maja 1935 r. w Baniłowie (Ukraina). Swoją pierwszą profesję złożył 28 sierpnia 1953 r., a profesję wieczystą - 2 lutego 1958 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1961 r. (w 2021 r. zakonnik obchodził 60-lecie kapłaństwa). Franciszkanin przez ponad dekadę był delegatem prowincjalnym w Boliwii w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Montero, gdzie później pełnił funkcję proboszcza (warto wspomnieć, że o. Szymon miał tutaj styczność z Romlem, terrorystą ze "Świetlistego Szlaku", który przedstawił mu się jako dyplomowany lekarz gotowy do pracy społecznej. Ten sam mężczyzna udawał później również kleryka przed bł. Zbigniewem Strzałkowskim i bł. Michałem Tomaszkiem). W 1990 r. o. Szymon wyjechał do Peru, gdzie przez 3 lata pracował jako proboszcz w Limie. Franciszkanin od początku uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym o. Tomaszka i o. Strzałkowskiego. W kolejnych latach znów pracował w Boliwii i ponownie w Peru. Od 2006 r. przez 2 lata przebywał w Rzymie jako pomocnik postulatora generalnego w procesie beatyfikacyjnym zamordowanych męczenników z Pariacoto. Od 2008 do 2013 o. Szymon ponownie był proboszczem w Chimbote (Peru). W 2013 r. wrócił z misji do Polski, gdzie został skierowany do klasztoru w Kalwarii Pacławskiej. W 2016 r. trafił do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (pracował tu w latach 60.), gdzie posługiwał aż do śmierci. Zakonnik odszedł do Pana w wieku 86 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy