Gorzelin. Ekumenizm w cieniu krzyża

Przedstawiciele trzech wspólnot wzięli udział w poświęceniu nowego krzyża w Gorzelinie.

Gorzelin należy do parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Raszówce. Nie ma w nim żadnej świątyni, ale od niedawna znajduje się nowy krzyż, który stanął w centrum miejscowości. Poświęciło go trzech kapłanów: miejscowy proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Raszówce Stanisław Buchta SDB, ks. Bogdan Ogrodnik z parafii greckokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lubinie oraz ks. Jerzy Gansel z legnickiej parafii Kościoła Ewangelickiego-Augsburskiego.

Poświęcenie krzyża odbyło się na początku misji świętych w rzymskokatolickiej wspólnocie, dlatego krzyż nazwano misyjnym. Podczas uroczystości bardzo często padało słowo "ekumenizm". Do niego nawiązał Tadeusz Kielan, wójt gminy wiejskiej Lubin, który stwierdził, że „ekumeniczny” oznacza coś, co należy do Kościoła jako całości, należy do wszystkich chrześcijan. - Tu, w Gorzelinie, krzyż, który dziś został poświęcony, jest symbolem wielowyznaniowej wspólnoty. Ufamy, wierzymy i modlimy się przecież do jednego Boga. Dziękuję za zaproszenie, dziękuję za obecność czcigodnych kapłanów, dziękuję panu sołtysowi, bo przecież pierwsze deklaracje mówiły o odnowieniu istniejącego krzyża, a stoi zupełnie nowy - mówił Tadeusz Kielan.

Wydarzenie zakończył przemarsz przez miejscowość na lokalne boisko sportowe, gdzie zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..