Nowy numer 37/2021 Archiwum

Dekret ws. Mszy przedsoborowych

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski zadecydował w sprawie sprawowania Mszy św. przedsoborowych w Legnicy.

Zgodnie z zapisami motu proprio "Traditionis custodes" papieża Franciszka, do biskupów poszczególnych diecezji należało uregulowanie celebracji liturgicznych w formie przedsoborowej w ich diecezjach. W diecezji legnickiej w sierpniu liturgia ta nie była sprawowana w Legnicy, lecz w kaplicy cmentarnej w Bartoszowie.

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego bp Siemieniewski podpisał dekret, który zezwolił ks. Piotrowi Kruczykowi odprawiać taką liturgię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy (os. Piekary). Jest to możliwe mimo faktu, że jest to kościół parafialny, a w takim - według wspomnianego motu proprio - nie powinno się jej tam sprawować. Jednak biskup udzielił dyspensy na podstawie kanonu pkt. 87 Kodeku prawa kanonicznego.

W dekrecie czytamy m.in.: "Ufając Księdza zapewnieniu, że wierni ci nie wykluczają ważności i prawowitości reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium Papieży oraz odznaczają się gorliwą pobożnością i troską o Kościół, uznaję, że celebracje będą służyły rozwojowi duchowemu wiernych oraz dobru Kościoła".

Legnicka świątynia będzie jedynym miejscem w diecezji legnickiej, gdzie będzie sprawowana liturgia w formie przedsoborowej. Msze będą odprawiane w każdą niedzielę o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama