Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bolesławiec. Nasz święty z Wuhan

W sobotę przypada liturgiczne wspomnienie świętego męczennika.

Bolesławiecka bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja to prawdopodobnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gabriela Perboyre.

Jest to święty francuski misjonarz, który został ukrzyżowany w XIX w. w miejscowości Wuhan w Chinach.

Urodził się 6 stycznia 1802 r. w Le Puech. Był drugim synem Piotra i Marii Rigal, miał siedmioro rodzeństwa, z czego dwoje założyło rodziny, reszta zaś poświęciła się służbie Bożej. W grudniu 1818 r. został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo w Montauban. Po ukończeniu nauki w 1823 r. podjął działalność misyjną we Francji, wykładając w seminarium w Montdidier.

Młody wiek nie pozwolił mu na przyjęcie ślubów kapłańskich aż do 23 września 1826 roku. Następnie wykładał w seminarium w Saint Flour. 21 marca 1835 r., po latach starań o pozwolenie na podjęcie misji na Dalekim Wschodzie, wyruszył z portu w Hawrze do Chin. Do celu podróży, portu w Makau, dotarł pięć miesięcy później - 29 sierpnia. Po opanowaniu języka chińskiego, w marcu 1837 r. rozpoczął dzieło misyjne, realizując swoje marzenia w prowincjach Henan i Hubei.

11 września 1839 r. misjonarz został aresztowany. Torturowany za szerzenie wiary katolickiej, został w końcu zamordowany w Wuchang, obecnie dzielnicy Wuhan.

W bolesławieckiej bazylice na Mszach św. o 6.30, 7.00, 9.00 i 18.00 będzie można pomodlić się szczególnie za cierpiących z powodu pandemii oraz o jej ustanie. Po każdej liturgii odbędzie się błogosławieństwo relikwiami bł. Jana Gabriela, które znajdują się w tym kościele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama