Nowy numer 15/2024 Archiwum

Gdzie na Mszę w starym rycie?

Już wiadomo, gdzie będzie można pomodlić się na takiej liturgii w diecezji legnickiej.

List papieża Franciszka dotyczący ograniczenia sprawowania liturgii przedsoborowej wymagał znaczącego przeorganizowania duszpasterstwa wiernych tradycji łacińskiej w diecezji legnickiej. Jedną z podstawowych zmian, jakie zostały wymuszone, było samo miejsce sprawowania Eucharystii. W papieskim liście zabrania się sprawowania tej Liturgii w starym rycie w kościele parafialnym. A takimi są m.in. legnicka katedra oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, gdzie takie Msze były odprawiane.

- Aby wypełnić wolę papieża, musieliśmy zmienić miejsce modlitwy. W Legnicy jednak nie ma kościołów nieparafialnych tj. filialnych czy rektoralnych. Poszukiwaliśmy więc kaplicy. Tutaj także jest problem, ponieważ te które istnieją, są częścią budynku kościoła parafialnego np. w kościele pw. św. Jacka. Najbliższym takim miejscem jest więc kaplica cmentarna w Bartoszowie, która należy do parafii pw. NSPJ w Legnicy. Jest to raczej tymczasowe miejsce naszej modlitwy. Jesteśmy na etapie szukania stałego miejsca - tłumaczy ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej. - Warto podkreślić, że Msza Święta przedsoborowa, zwana trydencką, nie została zakazana i nie znika z diecezji legnickiej. Jest duszpasterstwo i w jego ramach będą odprawiane takie Msze Święte - dodaje kapłan.

Innym miejscem sprawowania liturgii przedsoborowej jest kaplica pw. św. Anny, znajdująca się w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze. To miejsce spełnia wymogi stawiane przez papieża, dlatego liturgia będzie tam sprawowana nadal.

Poniżej przedstawiamy grafik sierpniowych liturgii duszpasterstwa w diecezji legnickiej:

1 sierpnia, godz. 15.30 kaplica św. Anny w Jeleniej Górze-Cieplicach,

5 sierpnia, godz.19.00 kaplica św. Anny w Jeleniej Górze-Cieplicach,

15 sierpnia, godz.13.45 kaplica cmentarna w Bartoszowie k. Legnicy,

22 sierpnia, godz. 13.45 kaplica cmentarna w Bartoszowie k. Legnicy,

29 sierpnia, godz. 15.30 kaplica św. Anny w Jeleniej Górze-Cieplicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy