Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nie o zemstę, a o pamięć

W niedzielę 11 lipca w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

Chodzi o tzw. krwawą niedzielę, czyli wydarzenia z 1943 r., kiedy to oddziały ukraińskich nacjonalistów zaatakowały mieszkających na Wołyniu Polaków podczas niedzielnych Mszy św.

Tego dnia zginęło kilkanaście tysięcy Polaków, a w ramach całej akcji OUN–UPA (trwającej od 1939 aż do 1947 r.) – ponad 100 tys. Modlili się za nich licznie zebrani w legnickiej świątyni wierni. Na liturgii pojawili się m.in. przedstawiciele różnych organizacji kombatanckich, sybirackich i kresowych, a także przedstawiciele szkół z powiatu legnickiego. Witając przybyłych, Tadeusz Samborski podkreślał, że to spotkanie ma jeden cel – nie dać zapomnieć o strasznym losie naszych rodaków, którzy byli zabijani tylko dlatego, że byli Polakami.

Homilię do zebranych wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Kapłan z ambony domagał się działania władz państwowych w celu odnalezienia i godnego pochowania ciał ofiar, zaznaczając, że tylko 10 proc. zamordowanych tam Polaków doczekało się pochówku. – A to przecież obowiązek chrześcijanina, by pochować zmarłego – podkreślał kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama