Nowy numer 29/2021 Archiwum

Wakacje? No to koncertujemy!

Warto któregoś dnia podjechać do Krzeszowa i... przenieść się w czasie o 300 lat. Pomogą w tym Letnie Koncerty Organowe.

W krzeszowskich sanktuariach Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa rozpoczął się cykl Letnich Koncertów Organowych. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, w ramach którego występy odbywają się dwa razy dziennie, a wstęp na nie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

Nie lada gratką dla odwiedzających Pocysterskie Opactwo są też prezentacje organowe „Dotknij Englera” - po każdym z koncertów słuchacze mogą wejść na emporę organową i poznać instrument, również od środka. Warto wiedzieć, że jest to instrument zachowany w oryginalne w aż 95 proc. Trudno w świecie szukać podobnego instrumentu, który od przeszło 300 lat stale służyłby liturgii, a dzięki niezmienionym mechanizmom z czasu baroku, wydawał dźwięki identyczne do tych, które słyszeli m.in. Bach i Beethoven.

Codzienne koncerty i prezentacje organowe potrwają aż do 5 września. Na organach Michała Englera zagra wielu różnych wykonawców. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych codziennie o godz. 11 i 13 do kościoła klasztornego, natomiast w sobotnie wieczory o godz. 19 do kościoła brackiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama