Kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w konkursie organizowanym przez katolicką podstawówkę.
W Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy odbyło się podsumowanie konkursu kaligraficznego. Zorganizowała go wspomniana katolicka szkoła, a wzięli w nim w udział uczniowie kilku legnickich i podlegnickich szkół.
Jury oceniało staranność, dokładność, oryginalność oraz samodzielność wykonania prac. W kategorii klas 1–3 dzieci przepisywały fragment tekstu utworu "Na wyspach Bergamutach", klasy 4–6 przepisywały fragment "Akademii Pana Kleksa", z kolei klasy 7 i 8 fragment dowolnego polskiego utworu.
– Wydaje mi się, że ta umiejętność obecnie zanika. Niegdyś kaligrafia była osobnym przedmiotem nauczania. Wyrabiała rzetelność, sumienność i sprawność pisania. Chcieliśmy przez konkurs pokazać dzieciom, że pisanie ręczne nie jest tylko umiejętnością zapisywania informacji, ale może być po prostu sztuką. Chcieliśmy też odciągnąć dzieci od komputerów w trwającym nauczaniu zdalnym. Podstawą ich pracy były w tym czasie komputery i tablety, a kaligrafia wymaga spokojnej, ręcznej pracy, co pozwala oderwać się od wirtualnego świata – mówi Magdalena Karoń, nauczycielka nauczania początkowego.
Jedna z konkursowy prac. Jędrzej Rams /Foto GośćTytuł mistrzyni kaligrafii w najstarszej kategorii wiekowej przypadł Kindze Matusik, uczennicy SP im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy.
– Przepisałam fragment "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Pisanie nie zajęło mi dużo czasu. Nie była to żadna specjalna czcionka. Zazwyczaj piszę w ten sposób, a jedyną modyfikację, jaką wprowadziłam, była kursywa – mówi z uśmiechem Kinga. – Od zawsze lubiłam i potrzebowałam starannie pisać. Od zawsze podobała mi się sztuka kaligrafii. Zdarza się nawet, że robię notatki na lekcji, a następnie w domu przepisuję je do zeszytu. Wynika to z poczucia estetyki.Tak mam, że muszę mieć ładnie zapisane notatki. Dodatkowo spokojne pisanie albo nawet przepisywanie notatek jest dla mnie okazją do nauki. Oszczędzam więc czas, ponieważ podczas takiego przepisywania zapamiętuję treść z lekcji – mówi uczennica.
Klasyfikacja końcowa konkursu:
klasy I – III
Mistrzyni Kaligrafii – Wiktoria Jaśnikowska, SP 19
Wicemistrzyni Kaligrafii – Milena Dziurzyńska, SP 9
Wyróżnienia – Natalia Mic, SP 9, Tomasz Majewski – Miłkowice, Natalia Sikorska, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy
klasy IV – VI
Mistrz Kaligrafii – Gracjan Kulej, SP Niedźwiedzice
Wicemistrzyni Kaligrafii – Edyta Rafa, SP 9
Wyróżnienie – Szymon Lipski
klasy VII – VIII
Mistrzyni Kaligrafii – Kinga Matusik, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy
Uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie. Jeszcze raz gratulujemy sukcesu.