Mamy najnowsze informacje organizacyjne o tegorocznej wędrówce do Matki Bożej Częstochowskiej.
Pielgrzymi wyruszą 29 lipca z legnickiej katedry, by 7 sierpnia wejść na Jasną Górę. Motywem przewodnim tegorocznej pielgrzymki będą słowa: „Bądź gotów”. Jak mówi ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej, „wyznaczają one kierunek naszych myśli w modlitwach i rozważaniach”. Podczas pandemii – jak zwraca uwagę – okazało się, że tak od strony ludzkiej, jak i duchowej na wiele rzeczy nie byliśmy przygotowani.
Pielgrzymka odbędzie się w formie sztafetowej na prawie takich samych zasadach jak w zeszłym roku. Zmianie ulegnie tylko liczba uczestników, którzy mogą jednego dnia wędrować po szlaku. Przed rokiem było to nie więcej niż 50 osób, ale tym razem będzie mogło być ich nawet 150. Oczywiście w to wliczone są także osoby funkcyjne oraz księża.
Ponieważ grupy pielgrzymkowe w „normalnych” warunkach liczą maksymalnie do 150 osób, być może łącznie w wędrówce będzie mogła wziąć podobna liczba osób. Oczywiście, każdy będzie mógł uczestniczyć tylko w jednym dniu i tylko jeśli spełni odpowiednie wymogi sanitarne. Wśród tych wymogów jest m.in. deklaracja o braku objawów zarażenie koronawirusem, a także gotowość do wędrówki z założoną maseczką.
Zapisy u księży przewodników rozpoczną się według ustaleń w poszczególnych grupach. Zazwyczaj odbywa się to podczas tzw. spotkań przedpielgrzymkowych, które mają miejsce w czerwcu. Na pielgrzymkalegnicka.pl, oficjalnej stronie Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę, znajduje się specjalna zakładka z informacjami gdzie, kiedy i u kogo można się zapisywać.
Piesza Pielgrzymka Legnicka będzie miała dwa wymiary. Pierwszym będzie fizyczna wędrówka wybranych grup na trasie z Legnicy do Częstochowy. Jako pierwsza wyjdzie grupa nr 4, czyli grupa legnicka. W kolejnych dniach będą pielgrzymowały następne. 30 lipca będzie szła grupa nr 8 (jaworsko-prochowicka), następnego dnia kolejne: nr 7 oraz 9 (grupy ogólnodiecezjalne, czyli pokutna oraz sióstr magdalenek). Już 1 sierpnia będą wędrowali pielgrzymi z grupy nr 2, czyli jeleniogórsko-kamiennogórskiej. Dzień później wyruszą pątnicy z numerem 10, a więc grupa pod sztandarami zakonu franciszkańskiego. Następnie pójdą pielgrzymi spod znaku św. Barbary, a więc górniczego regionu lubińsko-polkowickiego (grupa nr 1). Potem pątnicy, których kolorem jest „złocista pomarańcza”, a więc grupa nr 3, bolesławiecko-złotoryjska. Z kolei 5 sierpnia na trasie modlić się będzie grupa salezjańska, czyli nr 6. Przedostatni dzień pielgrzymki (trasa z Lisowa do Blachowni) zarezerwowano dla grupy nr 5, czyli osób z zachodnich dekanatów diecezji legnickiej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się