Nowy numer 23/2021 Archiwum

Bolesławiec. Psychiatra czeka przy telefonie

Caritas Diecezji Legnickiej kontynuuje darmowe teleporady z zakresu psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży.

Przypominamy o inicjatywie Caritas Diecezji Legnickiej i telefonicznych dyżurach lek. n. med. Beaty Węglarz, specjalisty z dziedziny psychiatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży.

W tym miesiącu sesje telefoniczne odbędą się w środy 5 i 19 maja br. od 17.30 do 18.30. Specjalistka będzie czekała pod numerem telefonu +48 511 712 949.

Jeśli komuś nie uda się dodzwonić, może wysłać SMS pod wskazany numer. Każda taka wiadomość zostanie potraktowana jako sygnał – prośbę o zwiększenie liczby godzin teleporad (nikt nie będzie oddzwaniał).

W rozmowie z Gościem Legnickim lek. med. Beata Węglarz, specjalista psychiatra oraz specjalista psychiatra dzieci i młodzieży mówi, że teleporady nie zastąpią ewentualnej osobistej wizyty u lekarza, jednak są dobrą okazją do podzielenia się z kimś kompetentnym swoimi obawami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

- Dla osoby dzwoniącej jest to często jedna z niewielu możliwości wypowiedzenia komuś zorientowanemu w leczeniu zdrowia psychicznego swoich myśli, wątpliwości. Jest to możliwość do rozmowy ze specjalistą i podzielenia się jakimiś spostrzeżeniami zaobserwowanymi u najbliższych. Niestety w Polsce pokutuje opinia, że wizyta u psychiatry albo leczenie w szpitalu psychiatrycznym jest powodem do wstydu. Widziałam to wielokrotnie, gdy na oddział szpitala w którym pracuję trafiali nastoletni pacjenci. Tutaj dopiero przekonywali się, że jest to miejsce w którym się leczy. Wiele razy otrzymywaliśmy listy, podziękowania za otrzymaną pomoc. W Polsce wciąż panuje swoista stygmatyzacja, nie wiedzieć czemu, chorób psychicznych. Każdemu przecież wolno chorować. Tak somatycznie jak i psychicznie. Choroba to choroba, nie ma lepszej czy gorszej. Choroba nie wybiera. Z tych względów myślę, że pomysł poradnictwa przez telefon jest pomocą w przełamaniu wewnętrznych blokad mówi Beata Węglarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama