Nowy numer 18/2021 Archiwum

Dolny Śląsk. Zdobądź odznaczenie

Trwa Rok Święty Composteliański podczas którego można zdobyć oryginalną odznakę.

W tym roku wspomnienie liturgiczne św. Jakuba Większego przypada w niedzielę. Oznacza to rok szczególnych odpustów przypisanych do pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jak możemy przeczytać na stronie poświęconej rokowi (anosantocompostelano.org) odpust (...) Sięga korzeniami 1122 roku, gdy ogłosił go po raz pierwszy papież Kalikst II, a w 1179 papież Aleksander III bullą “Regis aeterni” potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.

Aby otrzymać specjalnie przypisane odpusty należy dotrzeć do grobu świętego w Santiago albo dotrzeć na camino do kościołów jubileuszowych. W Polsce mamy ich kilkadziesiąt, niestety żadnego w diecezji legnickiej. Najbliższy znajduje się w Jakubowie, w powiecie polkowickim.

Niemniej idea pielgrzymowania camino nie ogranicza się jedynie odwiedzania kościołów stacyjnych. Jest to forma pielgrzymowania, bycia nieustannie w drodze. Dlatego Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce przygotowało specjalną, okolicznościową odznakę z okazji roku jubileuszowego.

Dolny Śląsk. Zdobądź odznaczenie   Tak wygląda okolicznościowy znaczek. camino.net.pl

Odznakę pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2021 roku może otrzymać każda osoba, która przejdzie minimum 100 km lub przejedzie na rowerze min. 200 km dowolną trasą Drogi św. Jakuba w Polsce w ciągu jednej pielgrzymki oraz prześle skan Paszportu Pielgrzyma z potwierdzeniem przebycia trasy na adres: certyfikaty@camino.net.pl.

Więcej szczegółów o odznace można znaleźć na stronie stowarzyszenia "Przyjaciół..." - TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama