Jelenia Góra. Pomogą Polakom w Rumunii

Uczniowie katolickiej szkoły podstawowej wsparli zbiórkę darów dla potomków Polaków na Bukowinie.

Kilka razy pisaliśmy już o inicjatywie członków Akcji Katolickiej działających przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach polegającej na materialnym wsparciu potomków Polaków mieszkających w mieście Cacica (Kaczyka) w rumuńskiej Bukowinie.

Do tegorocznej akcji zbierania darów do wielkanocnych paczek przyłączyli się także uczniowie klas I-III szkoły podstawowej Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracy w Jeleniej Górze.

W okresie Wielkiego Postu uczniowie zbierali artykuły szkolne (kredki, farby, bloki, flamastry, puzzle oraz słodycze). W szkole zebrano 21 kg artykułów. Około 40 kg żywności zakupili członkowie Akcji Katolickiej. Do Rumunii wysłano dwie paczki o łącznej wadze 60 kg.

Kontakt z potomkami Polaków rozpoczął się od pielgrzymki Akcji Katolickiej do Rumunii. Tam natrafili na osoby znające język polski. Tak rozpoczęła się znajomość z potomkami polskich górników, którzy trafili tam ponad 200 lat temu do pracy w miejscowych kopalniach. Śmiało można powiedzieć, że Polonia w Kaczyki należy do najstarszych Polonii na świecie, istnieje ponad 230 lat. Edykt cesarza Józefa II, cesarza Austrii, a więc również ówczesnej Galicji i Bukowiny, nakazał poszukiwania na tamtejszych terenach soli. W 1792 roku do Kaczyki przyjechali górnicy z kopalni soli z Bochni, którzy już tam zostali. Przed II wojną światową Kaczykę zamieszkiwało ok. 600 Polaków i 300 Niemców, a także Ukraińcy, Rumuni i Węgrzy. Polacy wyjeżdżali tam masowo podczas II wojny światowej, lecz w 1940 roku wielu z nich opuściło miejscowość. W latach 1946–1947 w ramach repatriacji sporo Polaków wróciło do kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..