Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

On jest jak ikona

W piątek 19 marca w Krzeszowie miejscowy kościoł pw. św. Józefa został uroczyście podniesiony do rangi sanktuarium.

Tego dnia przypadało jednocześnie kilka ważnych wydarzeń: odpust w kościele brackim, święto patronalne Bractwa Świętego Józefa, liturgiczne wspomnienie współpatrona diecezji legnickiej i główne diecezjalne obchody Roku Świętego Józefa.

Eucharystię w kościele sanktuaryjnym poprzedziła procesja z bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP. Na jej zakończenie został odczytany dekret erygujący nowe miejsce szczególnego kultu św. Józefa. Zrobił to ks. dr Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Kustoszem nowego sanktuarium został mianowany ks. Ludwik Solecki.

Już podczas samej Eucharystii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski nawiązał do historii Józefa Egipskiego i sytuacji, w której ten przebaczył swoim braciom.

– Słowo „jasif” w języku hebrajskim, od którego pochodzi imię Józef, oznacza więcej, bogaciej. Tak jak Józef przebaczył braciom i pozwolił działać Bogu, tak samo św. Józef zaufał Bogu, chociaż to nie było takie oczywiste. Dlatego stał się figurą, stał się tym, przez którego widać Boga. Tak samo jak z ikonami, które nie mają nas zatrzymać na sobie, ale przez nie mamy widzieć Boga. Możemy wiec powiedzieć, że święty Józef jest ikoną chwały Bożej. Jest nosicielem Prawdy, tak jak trzymał małe dzieciątko Jezus na rękach. On chciał, by ta tajemnica przebaczenia i pozwolenia na działanie Boga była przekazywana po wsze czasy i po najdalsze krańce ziemi. Józef chce, by do niego przychodzić i odnajdywać Boga. Józef nie oszuka, nie wykorzysta, wskaże właściwe źródło życia. To jest jego przedziwna ojcowska służba bez bycia ojcem. To jest ojcostwo większe i szersze niż ojcostwo naturalne. Takiego Józefa chcemy tu, w Krzeszowie, czcić i przyzywać jego pomocy – mówił biskup w czasie homilii.

Na zakończenie liturgii bp Kiernikowski zawierzył całą diecezję legnicką opiece św. Józefa Oblubieńca NMP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy