Kościół prawosławny w poniedziałek 15 marca rozpoczyna przygotowania do świąt paschalnych.
W poniedziałek 15 marca br. grekokatolicy rozpoczęli Wielki Post. Przesunięcie wobec kalendarza chrześcijan zachodnich wynika z różnego sposobu obliczania świąt paschalnych. U wschodnich chrześcijan przypadają one w tym roku dopiero 2 maja.
Jak wyjaśnia Maciej Dąbrowski z Legnicy, o ile teraz rozpoczął się Wielki Post, przygotowania do niego trwały od trzech niedziel, kiedy to były czytane fragmenty Ewangelii, które pomagały w refleksji nad zmianą życia o Zacheuszu, o celniku i faryzeuszu i o synu marnotrawnym.
Dwie niedziele poprzedzające rozpoczęcie Postu zwane są niedzielą mięsopustną i seropustną (były to kolejno 7 marca i 14 marca), kiedy wedle tradycyjnej dyscypliny postnej stopniowo ogranicza się potrawy mięsne i potrawy z nabiałem. W praktyce jednak "pełny" post praktykują współcześnie mnisi, a pozostali w zależności od kondycji duchowej i zdrowotnej coś między "planem minimum", a tym praktykowanym przez mnichów.
W niedzielę seropustną (zwaną też niedzielą przebaczenia win) wieczorem można sprawować weczirnię (nieszpory) z obrzędem przebaczenia win, co ma przygotować na poniedziałkowe rozpoczęcie postu.
Pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest postny, a w sam poniedziałek trwa post ścisły (bez mięsa i nabiału).
Inna jest też tradycja sprawowania liturgii niż w Kościele zachodnim. W Wielkim Poście u grekokatolików Liturgia sprawowana jest tylko w soboty i niedziele (w tygodniu jedynie Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów) i śpiewa się Kanon pokutny św. Andrzeja z Krety (w pierwszym tygodniu po kawałku, a potem całość w czwartek kanonu).
Teren rzymskokatolickiej diecezji legnickiej pokrywa się w części z obszarem eparchii (diecezji) wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.