Nowy numer 15/2024 Archiwum

Krzeszów. Mega i gigapiksele

To sanktuarium można obejrzeć, dosłownie, co do milimetra.

Bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, a więc sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie dołączyło właśnie do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku, sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski w Iwęcinie oraz bazyliki pw. Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce. Co je łączy? Na pewno to, że są miejscami szczególnego kultu Matki Bożej, a po drugie - mają cyfrowe makiety 3D, w których możemy oglądać w ogromnym powiększeniu praktycznie całą świątynię.

Specjaliści przez kilka miesięcy, centymetr po centymetrze, milimetr po milimetrze, skanowali wnętrza krzeszowskich kościołów, poszczególnych rzeźb i obrazów. Zebrali w ten sposób ogromne ilości informacji o najmniejszych nawet fragmentach sanktuarium. Nie ma dokładniejszej metody na poznanie aktualnego stanu obiektów. Przy okazji wszyscy zainteresowani opieką nad zabytkami otrzymali unikatowe informacje w skali całego kraju.

Mówi się, że obraz jest wart więcej niż słowa, dlatego warto wejść na stronę projektu i wybierając np. obraz Matki Bożej Łaskawej zobaczyć, ile jest pęknięć powierzchni na oryginalnej krzeszowskiej ikonie - www.maryjny.org.

Makieta jest owocem kilkumiesięcznych prac specjalistów w fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Krajowego. Dzięki nim powstaje interaktywny Europejski Szlak Maryjny. Działania są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu "Kultura cyfrowa 2020".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy