Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zgorzelec. Rusza zbiórka pamiątek

Rusza ogólnopolska akacja poszukiwania pamiątek po więźniach hitlerowskiego Stalagu VIIIA.

Fundacja Pamięć Edukacja Kultura i stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. ogłaszają ogólnopolską zbiórkę pamiątek po jeńcach byłego obozu jenieckiego – Stalag VIII A.

Jak informuje Alicja Szewczyk z fundacji, poszukiwane są m.in. oryginały lub kopie zdjęć, dokumentów, listów, elementów ubrań, przedmiotów codziennego użytku oraz innych mających wartość historyczną.

– W związku z powyższym zwracamy się do pasjonatów historii Stalagu VIIIA oraz krewnych dawnych jeńców, mieszkańców Zgorzelca i Görlitz o pomoc w poszukiwaniu i pozyskiwaniu materiałów związanych z przeszłością tego miejsca. Wszystkie przedmioty zostaną odpowiednio zabezpieczone przed skutkami upływu czasu i będą służyły celom muzealnym oraz edukacyjnym. Zdjęcia części darów będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej placówki (www.fpek.pl), a najcenniejsze dokumenty i artefakty znajdą się na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez Fundację – tłumaczy Alicja Szewczyk. – Celem zbiórki jest ratowanie i zabezpieczenie pamiątek związanych z II wojną światową i historią byłego obozu oraz zebranie ich i skatalogowanie w archiwum jednostki z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach – dodaje A.Szewczyk.

Zbiórka potrwa do końca marca 2021 r. W celu uzyskania szczegółowych informacji o sposobie i formie przekazania pamiątek prosimy o kontakt w godzinach od godz. 9.00 do 15.00 pod numeremi telefonu +48 75 640 86 12 i +49 (0)3581 661269 lub na adres e-mail biuro@fpek.pl i media@themusicpoint.net.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014–2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy