Nowy numer 47/2020 Archiwum

Jelenia Góra. Czas na żółte karetki

Zmieniają się barwy samochodów pogotowia ratunkowego w Polsce.

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze wzbogaciło się właśnie o nowoczesny ambulans marki Mercedes-Benz Sprinter. Na swoim pokładzie ma m.in. nowoczesne nosze i krzesełko kardiologiczne. Zastąpił on wysłużony już model, obsługiwany przez Zespół Ratownictwa Medycznego P2, stacjonujący na co dzień w Kowarach.

Co charakterystyczne, nowy samochód jest rozpoznawalny z daleka ze względu na jego żółtą barwę. To nie powinno dziwić, ponieważ Pogotowie Ratunkowe w Polsce zmienia, czyli ujednolica swoje barwy. Od 1 stycznia 2028 roku jedynym dopuszczalnym kolorem ambulansów będzie kolor żółty. Dzięki temu pojazdy polskiego Pogotowia zbliżą się barwą do samochodów ratownictwa medycznego używanych w innych krajach Unii Europejskiej. Rzecz ma się podobnie do radiowozów polskiej Policji, która dekadę temu zmieniła barwy swoich pojazdów z granatowej na srebrną.

Badania pokazują, że barwa żółta jest łatwiej wychwytywana przez oko kierowcy niż barwa biała. Dlatego o wiele szybciej kierowcy dostrzegają żółte karetki niż białe. To oczywiście zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Jak informuje Mariusz Gierus, p.o. dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, zakup ambulansu i wyposażenia zrealizowany został w ramach projektu „Poprawa dostępności i podniesienia jakości świadczeń zdrowotnych na rzecz ograniczenia zachorowalności mieszkańców regionu w związku z pojawieniem się COVID-19”, który jest finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Działanie 6.2 „Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną”.

Niedawno nowe ambulansy zakupione z pieniędzy z tego samego funduszu otrzymało pogotowie w Legnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama