Nowy numer 47/2020 Archiwum

Klucze do czyśćca

Listopad to czas, w którym częściej myślimy o zmarłych. Istnieją jednak wspólnoty, które za ich dusze modlą się przez cały rok.

Krok w kierunku powstania grupy modlącej się za dusze cierpiące w czyśccu, uczyniły zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. W 1983 roku utworzyły Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym (do 1995 roku Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca).

W Lubinie grupa APDC powstała w 2011 roku. Zaczęły dołączać do niej osoby, które we wspólnocie chciały modlić się za zmarłych. Grupa powstała przy parafii pw. NSPJ. – Kiedyś myślałam, że tylko księża mogą zakładać takie wspólnoty. Okazało się inaczej: po konsultacji z s. Kingą Szczurek, ówczesną opiekunką Apostolstwa z ramienia zgromadzenia, oraz za zgodą proboszcza ks. L. Grafa udało mi się rozpocząć działalność grupy skupiającej dziś ponad 50 osób – tłumaczy M. Majgier.

– Co miesiąc zamawiamy Mszę św., odbywa się nasze spotkanie – dodaje. Każda wspólnota może wybrać formę spotkań. – Najważniejsza jest modlitwa za zmarłych – dodaje. Do lubińskiego apostolstwa należą także Halina Pachołek i Renata Lewandowska. – Za dusze w czyśćcu modliłam się już od dawna – mówi pani Halina. – Teraz dopiero w pełni zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo te dusze potrzebują pomocy – dodaje H. Pachołek. – Apostołką czyścca byłam dużo wcześniej. Sięgałam do skarbca Kościoła, ofiarowując za dusze odpusty, Msze św. To wpisywało się w tradycje mojej rodziny – opowiada R. Lewandowska. – Wstąpiłam, bo kierowałam się miłosierdziem. Świadomość, że posiadam klucze do czyśćca i mogę uwalniać uwięzionych, nie pozwoliła mi na bezczynność – dodaje.

W diecezji działają jeszcze grupy: w Chojnowie, Trzebnicach, Polkowicach i najstarsza – w Złotoryi. Więcej informacji na stronie: apdc.wspomozycielki.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama