Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie policzą wiernych

(Aktualizacja) Przez ograniczenia pandemiczne w najbliższą niedzielę nie odbędzie się liczenie wiernych w kościołach.

Episkopat Polski odwołał doroczne liczenie wiernych w kościołach w Polsce.

----

Raz do roku w kościołach w Polsce odbywa się liczenie osób przychodzących do kościoła w niedzielę (tzw. dominicantes) oraz tych spośród nich, którzy przystępują tego dnia do Komunii Świętej (tzw. communicantes).

W tym roku wyznaczono na dzień liczenia niedzielę 18 października, jednak od soboty 17 października zaczną obowiązywać ograniczenia w ilości wiernych mogących przebywać na liturgiach. W strefach żółtych będzie to 1 osoba na 4 m kw., w strefach czerwonych - 1 na 7 m kw.

Instytut Statystki Kościoła Katolickiego wydał komunikat, w którym podkreśla, że badający są świadomi, że w obliczu restrykcji sanitarno-epidemiologicznych" (...) wyniki tego badania nie będą mogły być porównane z danymi z poprzednich lat. (...) Mimo to prosimy o policzenie wiernych obecnych i przystępujących do Komunii Świętej na Mszach św. (...) Zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań jakie niesie ze sobą epidemia".

Ostatnie wyniki liczenia pokazały, że do kościołów w diecezji legnickiej (dominicantes) chodzi 28,6 proc. wiernych (a więc do kościoła na Eucharystię nie chodzi aż 71,4 proc. mieszkańców naszej diecezji). Do Komunii Świętej przystępuje zaś 13,6 proc. (86,4 proc. nie przystępuje do Stołu Pańskiego).

Dla porównania dane sąsiednich diecezji:

archidiecezja wrocławska - dominicantes 31,4 proc. oraz communicantes 15 proc.

diecezja świdnicka - dominicantes 29 proc. oraz communicantes 13,7 proc.

diecezja zielonogórsko-gorzowska - dominicantes 27,3 proc. oraz communicantes 13,1 proc.

Od lat najlepsze statystyki mają diecezja tarnowska (71,3 proc. dominicantes), rzeszowska (64,3 proc.) i przemyska (60 proc.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama