Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jelenia Góra. Niezwykła biografia ks. Kostiala

Już można kupić książkę o kapłanie, który zbudował w mieście wspólnotę wiary, pomimo ogromnego oporu komunistów.

We wtorek 29 września w Zespole Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze zaprezentowano książkę autorstwa prof. dr hab. Jana Ryszarda Sielezina pt. „Na obrzeżach historii. Ks. prałat Dominik Kostial. Życie i działalność duszpasterska (30 I 1899 – 17 VII 1974). Warto zapoznać się z tą publikacją z kilku względów.

Po pierwsze uzupełnia ona bardzo szczupłą literaturę opisującą życie Jeleniej Góry zaraz po II wojnie światowej. Zwłaszcza tę część aktywności nowych, polskich mieszkańców związaną z życie religijnym.

Po drugie książka porusza temat życia i działalności kapłana niezłomnego, którego zmaganie się z szykanami pośrednimi i bezpośrednimi aparatu komunistycznego państwa utrudniały mu nie tylko pracę duszpasterską, ale i codzienne życie.

Jelenia Góra. Niezwykła biografia ks. Kostiala   Autorem publikacji jest specjalista od analizowania dokumentów UBP i SB. Jędrzej Rams /Foto Gość

Publikacja ta w końcu jest rzadką próbą opisania kapłana, człowieka Kościoła, lidera wspólnoty, człowieka-legendy dla wielu. Bardzo łatwo znajdziemy biogramy, często pisane przez głęboko wierzących katolików, którzy starają się udowodnić świętość opisywanego bohatera, a nie pokazać go jako człowieka. Autor wie o tym sporo, ponieważ dwie wcześniejsze książki poświęcił kapłanom pracującym w granicach dzisiejszej Jeleniej Góry. Chodzi o książę opisującą życie ks. Antoniego Kamińskiego, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie oraz ks. Józefa Górszczyka, pijara zamordowanego w kościele pw. św Piotra i Pawła w Jelenie Górze-Maciejowej.

Książkę można nabyć w zakrystii parafii św. Erazma i Pankracego oraz w sklepie wydawnictwa AdRem TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama