Nowy numer 48/2020 Archiwum

Legnica. Ustanowienie nowych lektorów przejdź do galerii

Diecezja legnicka od dzisiaj ma dodatkowych sześciu stałych lektorów.

W środę 30 września podczas wieczornej Eucharystii w legnickiej katedrze biskup legnicki pobłogosławił i posłał sześciu mężczyzn do posługi lektoratu. Są to: Tomasz Berezicki i Antoni Puk z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jeżowie Sudeckim, Leon Hałka i Paweł Kremza z parafii pw. św. Marcina w Jaworze, Wiesław Komarnicki-Iwaszczykowicz z parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku praz Jan Przygrodzki z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze.

Powinności stałych lektorów różnią się od tych, które są udziałem chłopców czytających lekcje w czasie Eucharystii w naszych parafiach. Chłopcy pełnią tylko funkcję lektora. Pobłogosławieni mężczyźni są posłani do pełnienia posługi.

Dlatego ich zadaniem będzie rozwijanie pobożności związanej z czytaniem Pisma Świętego, pomoc proboszczom w przygotowaniach wiernych do przyjęcia niektórych sakramentów oraz posługa charytatywna. Wynika to z dokumentu pt. "Instrukcja Episkopatu Polski w sprawie udzielania posługi lektora i akolity świeckim mężczyznom".

Obok samego błogosławieństwa przyjętego na klęcząco, symbolicznym posłaniem było wręczenie przez biskupa legnickiego nowym lektorom krzyży oraz Pisma Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama