Nowy numer 08/2024 Archiwum

Bolesławiec. Kłamstwa ws. bazyliki maryjnej

Aktywista LGBT wpisał bolesławiecką parafię na swoją "listę hańby".

Jakub Gawron, rzeszowski aktywista LGBT, napisał do Komisji Europejskiej skargę na  9 polskich parafii, zaznaczając, że z jednej strony korzystają one z dofinansowań na remonty ze środków unijnych, a z drugiej wspierają działania, które (według niego) uderzają w podstawowe prawa człowieka. Aktywista stworzył nawet "Atlas nienawiści", w którym wskazuje wspomniane parafie. W krok za nim poszli dziennikarze Gazety Wyborczej z Wrocławia, przekazując dalej, że autor skargi wskazał, że jedną z nich jest parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu.

Do sprawy odniósł się ks. Andrzej Jarosiewicz, proboszcz wspólnoty. "Wszelkie opublikowane przez autorkę, a podane przez aktywistę informacje są zwykłym kłamstwem. Ani autorka, ani jej prasowe źródło nie posiadają żadnych dowodów na to, iż tutejsza Parafia w jakikolwiek sposób była lub jest zaangażowana w przedsięwzięcia, których celem byłoby jakiekolwiek stygmatyzowanie osób ze środowiska LGBT, zbieranie podpisów pod jakimkolwiek projektem ustawy, nawoływaniem publicznym w ramach statutowej działalności do jakichkolwiek działań przeciwko środowisku LGBT. Wszelkie podejmowane przez nas akcje mają na celu misję ewangelizacyjną wspólnoty Kościoła, w którym jest miejsce dla każdego człowieka. Ponieważ tekst uderza w dobre imię wspólnoty Parafialnej, podejmiemy kroki prawne przeciwko redakcji publikującej kłamliwe oskarżenia oraz wspomnianemu aktywiście, który – nie posiadając żadnych dowodów na stawiane oskarżenia - dyskredytuje w ten sposób nasze działania w instytucjach Unii Europejskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Podjęcie takich działań okazało się skuteczne. Jakub Gawron przesłał przeprosiny i usunął parafię ze swojego "atlasu hańby". Poinformował też, że podejmie "stosowne wyjaśnienia podczas korespondencji z unijnymi urzędnikami na temat tej sprawy".

"Wobec powyższego, że działalność J. Gawrona jest nominowana do »Nagrody Sacharowa za wolność myśli«, nadawanej przez Konferencję Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, Parafia poinformuje unijne instytucje przyznające to wyróżnienie o kłamliwych informacjach spreparowanych przez J. Gawrona i opublikowanych w internecie, oraz o powziętych przeciwko autorowi krokach prawnych za posługiwanie się kłamstwami w mediach" - głosi komunikat proboszcza pomówionej parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy