Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyjść, by znaleźć drogę

Ks. Tomasz Metelica, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego, opowiada o tym, jak otwierać młodych na powołanie do kapłaństwa.

Jakie to trudności?

Pierwszym czynnikiem utrudniającym wybór jest ogromna ilość impulsów przychodzących z zewnątrz, które zagłuszają głos Boga. Drugą przeszkodą jest brak wsparcia w środowisku, w którym żyje dana osoba. Czasem jest to rodzina, innym razem rówieśnicy, którzy nie podzielają jego wartości. Młody człowiek zmaga się z wieloma pytaniami, lecz nie ma takiego miejsca, by uzyskać odpowiedzi na swoje rozterki czy wątpliwości. Po trzecie żyjemy w czasach, w których obraz Kościoła, a więc i księdza, jest zniekształcony.

Niektóre zakony mają prenowicjaty. Czy proponujecie coś podobnego?

Nie, chociaż pod pewnymi względami czerpiemy inspiracje m.in. od dominikanów. Prenowicjat jest czasem sprawdzenia kandydata, który przyjeżdża na krótko, by żyć we wspólnocie. Nam zależy, by młodzi ludzie mieli możliwość sprawdzenia samych siebie. Zadać sobie pytanie: „Czy to, co słyszę, jest prawdziwe? Czy to naprawdę moja droga?”. Dlatego nie ma żadnego obowiązku uczestniczenia we wszystkich wyjazdach. Podajemy terminy i miejsca i zapraszamy do wybrania się z nami w góry. Można przyjechać na pierwsze i na ostatnie spotkanie. Ale zapewniam, że warto będzie wyruszyć z nami co miesiąc. (śmiech) Formuła jest otwarta, ale zależy nam na profesjonalizmie całego przedsięwzięcia. Osoby niepełnoletnie będą musiały mieć zgodę rodziców, za każdym razem będzie z nami wędrował przewodnik PTTK, będziemy ubezpieczeni itd.

Nowa propozycja oznacza zarzucenie znanych nam form spotkań dla młodych organizowanych przez seminarium?

Oczywiście, że nie. Wiele z tych inicjatyw znakomicie spełnia swoją funkcję. Myślę chociażby o rekolekcjach w czasie ferii zimowych, kiedy przyjeżdża do seminarium po kilkudziesięciu chłopaków. Już teraz na nie zapraszam – odbędą się w styczniu 2021 roku. Organizujemy też dni skupienia dla maturzystów – pierwsze z nich odbędą się tuż przed Adwentem, drugie przed Niedzielą Palmową. jedrzej.rams@gosc.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama