Przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie kształcą się mamy. W jakim celu?
Otóż na przełomie sierpnia i września rozpoczęły się tam warsztaty w ramach ogólnopolskiego projektu o nazwie „Aktywne mamy – świadome swojej płodności nastolatki”. Krótsza nazwa tej inicjatywy to „Mama córce – kobieta kobietce”.
Temat warsztatów jest z jednej strony niezwykle naturalny, a z drugiej – dosyć kłopotliwy. Projekt ma na celu nauczenie mam, w jaki sposób fachowo, delikatnie, a zarazem owocnie rozmawiać z córkami czy podopiecznymi o fizjologii cyklu menstruacyjnego, aby nauczyć je prowadzić obserwację objawów płodności. Przygotowane są do tego nowoczesne materiały edukacyjne, w tym aplikacja mobilna. Pomysłodawcami są członkowie Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny z Warszawy.
Jak tłumaczą, mają pewność, że to „mama jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na pytania dziewczynki, która już za chwilę będzie dojrzewać. Bezpieczna atmosfera, klimat zaufania i bliska relacja z mamą to najlepszy punkt wyjścia. Takie rozmowy mogą być fascynującą przygodą zarówno dla mamy, jak i jej nastoletniej córki. Metodyka pracy i materiały edukacyjne wypracowane w projekcie pomogą mamie zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości, płodności i początkiem ludzkiego życia”. W warsztatach biorą udział nie tylko mamy, ale także ciocie, mamy chrzestne czy babcie. Kluczowym elementem projektu będą rozmowy z córkami – pogaduszki.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się