Od piątku 14 do niedzieli 16 sierpnia odbywała się lubińska Noc Muzeów. Na wydarzeniu zorganizowanym z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej pojawiły się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
Do pasjonatów rekonstrukcji należą również kobiety. – Wszystko zaczęło się od tego, że od dziecka interesowałam się militariami – mówi Dominika Panitak z GRH „Bellum” i RWO – Spotykamy się zazwyczaj w weekendy, więc nie ma problemu z pracą czy szkołą – dodaje pasjonatka.
Na lubińskim wydarzeniu pojawiło się wiele rodzin z dziećmi. – Bardzo ciekawa inicjatywa naszych władz. Przyszliśmy pooglądać wojsko, a później inscenizację Bitwy Warszawskiej – mówi Marcin Czuper, który na wydarzenie przyszedł z synami. – Podoba mi się to, że ludziom się chce. Na YouTube oglądam archiwalne filmiki z tamtych czasów, a teraz mogę to zobaczyć na żywo – dodaje Rafał Przysada, obecny na imprezie ze swoją rodziną.
Trzydniowe wydarzenie odbywało się jednak nie tylko w Parku Leśnym w Lubinie. – Nasze miasto nie jest duże, więc można w miarę szybko przenieść się również na nasz Rynek. Mieliśmy tu defiladę wojsk, rekonstrukcję strojów, wystawy w ratuszu i wokół niego, foodtracki, 3. Lubiński Lotny Festiwal Piwa, gry miejskie…. – wymienia O. Spiak.
Ciekawym punktem lubińskich obchodów była rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. W trakcie pokazu zostały użyte materiały pirotechniczne. Podczas trzydniowego wydarzenia odbyły się również biegi i starty w nordic walking zorganizowane przez Stowarzyszenie Sport-Art.
Nie była to pierwsza tego typu impreza historyczna zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Lubinie. W lutym tego roku w Parku Leśnym odbył się bowiem I Bieg Pamięci Zesłanych na Sybir, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Sierpniowe wydarzenie upamiętniające 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.