Nowy numer 44/2020 Archiwum

Huta nadziei

Polska firma chce wejść na niezwykle atrakcyjny rynek handlu miedzią w proszku.

KGHM Polska Miedź S.A., a konkretnie Huta Miedzi w Legnicy, zamierza wejść w całkowicie nowy segment produkcji i handlu miedzią. Nowością najstarszej huty zagłębia miedziowego jest produkcja miedzi w proszku.

– To jest bardzo obiecujący rynek, nic więc dziwnego, że wszystkie nowoczesne koncerny się temu przyglądają. Nasz również – potwierdza Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny do spraw komunikacji w KGHM.

Czym jest sproszkowana miedź? Jest półproduktem, który niedługo będzie używany w ogromnie bogatej gamie produktów. Od przemysłu budowlanego, przez chemiczny, farmaceutyczny, a nawet elektroniczny.

Jeszcze kilka lat temu KGHM analizował rentowność swoich hut. Najstarsza z nich, ta w Legnicy, przy niskich cenach miedzi na światowych giełdach miała znikomą rentowność. Teraz ceny miedzi podskoczyły, a na dodatek nowy produkt pozwoli hucie powalczyć o dziewicze rynki zbytu. W Europie podobną proszkowaną miedź sprzedają pojedyncze zakłady. Kilogram takiego produktu kosztuje 90 tys. zł. Analitycy szacują, że w ciągu roku zapotrzebowanie na miedź w proszku może zwiększyć się nawet dwukrotnie. – Uznaliśmy, że jest to bardzo opłacalny rynek, co widać także po konkurencji, która również zamierza produkować tego typu metal – podsumowuje dyrektor.

Ciekawostką ostatnich dni jest raport analityków Goldman Sachs, którzy szacują, że miedź może wpłynąć na poprawę koniunktury w chińskim przemyśle. Już teraz poziom zapasów miedzi w Chinach jest rekordowo niski, co wpływa na ceny w handlu. Dodatkowo badania pokazują, że miedź ma naturalne właściwości antywirusowe i antybakteryjne i może być powszechnie wykorzystywana do produkcji np. klamek do drzwi, co wspierałoby popyt przez kilka następnych lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama