GN 42/2020 Archiwum

Zagrali i… nic

Do tej pory nie wiadomo, kto ma prawa autorskie do tej kompozycji.

Blisko 30 lat temu powstający samorząd w Legnicy zainwestował w wydanie 10 tysięcy egzemplarzy (ogromny nakład jak na ówczesne warunki) płyty CD z nagraniem oratorium o Henryku II Pobożnym. Jego autorem jest nieżyjący już prof. Józef Świder. Przez wiele lat był jurorem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” oraz innych polskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Laureat Srebrnej Piszczałki (2002) – honorowej nagrody przyznawanej przez prymasa Polski za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Kompozytor został poproszony o stworzenie dzieła na przypadającą w 1991 roku 750. rocznicę bitwy pod Legnicą. Tak powstało ponadgodzinne dzieło „Oratorium Legnickie”. Tworzą go utwory „Pater noster”, „Przepowiednia św. Jadwigi”, „Legnica Anno 1241”, „Libera me”, „Modlitwa św. Jadwigi” oraz „Cantus gloriosus”.

Niestety, po koncercie inau- -guracyjnym i nagraniu go, a odbyło się to w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnickim Polu (wówczas była to jeszcze archidiecezja wrocławska i w tym czasie nie było to sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej), oraz wytłoczeniu na płytach słuch po oratorium zaginął. Utwór pojawił się dopiero za sprawą upublicznienia go w internecie. Nie zmienia to faktu, że od 30 lat 10 tysięcy płyt nadal spoczywa w magazynach Urzędu Wojewódzkiego. Niedługo nie będą zdatne do użytku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama