Nowy numer 3/2021 Archiwum

Będą diakoni stali

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podpisał dokument ustanawiający nową posługę w diecezji legnickiej.

W uroczystość patronalną diecezji, 29 czerwca, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podpisał dokument wprowadzający na jej terenie posługę diakona stałego.

Diakonat stały był przez wieki integralną częścią duszpasterstwa w Kościele. Diakoni wykonywali wiele posług, m.in. pełnienia czynów miłosierdzia i głoszenia słowa, uzupełniając w ten sposób posługę kapłańską. Z czasem diakonat stał się etapem formacji do kapłaństwa. Posługa ta w formie diakonatu stałego świeckich powróciła za sprawą II Soboru Watykańskiego. W Polsce Konferencja Episkopatu Polski wydała odpowiednie dokumenty w tej sprawie na początku XXI wieku. Decyzję o wprowadzeniu diakonatu stałego w poszczególnych diecezjach pozostawiono ordynariuszom miejsca. Korzystając więc z tego prawa biskup legnicki wprowadził go do naszej diecezji, podpisując wspomniany wyżej dokument.

W tym momencie w diecezji legnickiej do przyjęcia posługi diakona stałego przygotowuje się dwóch mężczyzn. Swoją formację powinni zakończyć w roku 2021. Ośrodkiem, w którym formują się nie tylko oni, ale też kandydaci z kilku polskich diecezji, jest ośrodek w Opolu. Po święceniach zostaną posłani przez biskupa miejsca do konkretnej parafii. Będą tam mogli sprawować wiele funkcji sakramentalnych i liturgicznych np. głosić Słowo Boże, nauczać wiernych. Spotkamy ich także udzielających chrztów, błogosławiących i asystujących przy zawieraniu małżeństw, przewodniczących pogrzebom katolickim. Oczywiście – nie będą mogli sprawować Eucharystii ani słuchać spowiedzi.

Biskup w dekrecie wskazał, że sprawami naboru kandydatów oraz ich późniejszej formacji zajmie się Zespół ds. Wdrożenia Diakonatu Stałego w Diecezji Legnickiej, którego przewodniczącym został mianowany ks. dr Tomasz Czernik, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze.

Dekret zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie diecezji legnickiej w niedzielę 5 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama