Nowy numer 48/2022 Archiwum

Przedmałżeński, ale dla wszystkich

Internetowy kurs prowadzą na zmianę dwa małżeństwa i kapłan.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy nagrywany jest kurs przedmałżeński „Dla przeterminowanych”. Poruszane tematy są uniwersalne i mogą z jednej strony stanowić remedium na problemy małżonków, a z drugiej pomóc lepiej przygotować i pomóc zrozumieć istotę małżeństwa. Uczestnicy dzielą się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym.

- Internetowe rekolekcje są pomysłem o. Tomasza Skibińskiego, gospodarza naszej parafii - mówi dr Artur Zięba, lekarz, instruktor metody rozpoznawania płodności Rötzera oraz szczęśliwy mąż i ojciec szóstki dzieci. - Jeszcze w czasie kwarantanny proboszcz natrafił na informację mówiącą o wzroście liczby rozwodów w Europie Zachodniej. Koronawirus zmusił ludzi do przebywania ze sobą, co ukazało płytkość ich relacji. Nasz kurs może stanowić receptę na współczesne problemy, które najczęściej wynikają z nieumiejętności życia i kochania - tłumaczy lekarz.  

- Mieszkania w Polsce również na jakiś czas się pozamykały i zaczęły się stawać prawdziwym domowym kościołem - mówi o. Tomasz. - Rekolekcje chcieliśmy skierować przede wszystkim do małżeństw, które trwają w związku sakramentalnym, ale czuję, że coś „nie gra” i chciałyby pogłębić swoją relację - mówi franciszkanin.

Proboszcz parafii pw. MBC w Legnicy zaprosił do współpracy nad tworzeniem filmików nie tylko dr Artura Ziębę z małżonką Martą (lekarką oraz współprowadzącą rekolekcje Domowego Kościoła), ale także Sylwię i Krzysztofa Całków. - Nigdy nie prowadziliśmy kursów, to nasz debiut. Dzielimy się naszym doświadczeniem życiowym oraz chcemy przekazać innym słowa, które nas samych pociągnęły. Może dotkną ich właśnie w taki sposób, w jaki kiedyś dotknęły nas - mówi pan Krzysztof. - Posłużyliśmy się encykliką „Humanae vitae”, mówiliśmy o międzyludzkiej miłości: pełnej, wiernej, łącznej, płodnej; a także o uzdrowieniu złamanych serc, porzuceniach i wierności. W oparciu o te zagadnienia chcieliśmy pokrótce przedstawić nasze życie - dodaje szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.  

W ramach internetowej serii ma być nagranych aż 12 odcinków. Do tej pory pojawiły się:

  • Spotkanie 1  - "Kim jest człowiek" - wymiary cielesny, psychiczny, duchowy - dr Artur Zięba.
  • Spotkanie 2  - Genealogia divina, pomoc w kryzysie małżeńskim... - dr Artur Zięba.
  • Spotkanie 3  - Życie w obfitości, bezinteresowny dar z siebie - o. Tomasz Skibiński OFM.
  • Spotkanie 4  - Czym jest miłość małżeńska, odpowiedzialne rodzicielstwo... - Sylwia i Krzysztof Całkowie.
  • Spotkanie 5  - Sposoby okazywania miłości w małżeństwie i rodzinie... - Marta Zięba.
  • Spotkanie 6  - Płodność, prokreacja, seksualność - dr Artur Zięba.
  • Spotkanie 7  - Płodność kobiety - dr Artur Zięba.
  • Spotkanie 8  - Płodność, niepłodność... - dr Artur Zięba.
  • Spotkanie 9  - Antykoncepcja... - dr Artur Zięba.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy