Internetowy kurs prowadzą na zmianę dwa małżeństwa i kapłan.
W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy nagrywany jest kurs przedmałżeński „Dla przeterminowanych”. Poruszane tematy są uniwersalne i mogą z jednej strony stanowić remedium na problemy małżonków, a z drugiej pomóc lepiej przygotować i pomóc zrozumieć istotę małżeństwa. Uczestnicy dzielą się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym.
- Internetowe rekolekcje są pomysłem o. Tomasza Skibińskiego, gospodarza naszej parafii - mówi dr Artur Zięba, lekarz, instruktor metody rozpoznawania płodności Rötzera oraz szczęśliwy mąż i ojciec szóstki dzieci. - Jeszcze w czasie kwarantanny proboszcz natrafił na informację mówiącą o wzroście liczby rozwodów w Europie Zachodniej. Koronawirus zmusił ludzi do przebywania ze sobą, co ukazało płytkość ich relacji. Nasz kurs może stanowić receptę na współczesne problemy, które najczęściej wynikają z nieumiejętności życia i kochania - tłumaczy lekarz.
- Mieszkania w Polsce również na jakiś czas się pozamykały i zaczęły się stawać prawdziwym domowym kościołem - mówi o. Tomasz. - Rekolekcje chcieliśmy skierować przede wszystkim do małżeństw, które trwają w związku sakramentalnym, ale czuję, że coś „nie gra” i chciałyby pogłębić swoją relację - mówi franciszkanin.
Proboszcz parafii pw. MBC w Legnicy zaprosił do współpracy nad tworzeniem filmików nie tylko dr Artura Ziębę z małżonką Martą (lekarką oraz współprowadzącą rekolekcje Domowego Kościoła), ale także Sylwię i Krzysztofa Całków. - Nigdy nie prowadziliśmy kursów, to nasz debiut. Dzielimy się naszym doświadczeniem życiowym oraz chcemy przekazać innym słowa, które nas samych pociągnęły. Może dotkną ich właśnie w taki sposób, w jaki kiedyś dotknęły nas - mówi pan Krzysztof. - Posłużyliśmy się encykliką „Humanae vitae”, mówiliśmy o międzyludzkiej miłości: pełnej, wiernej, łącznej, płodnej; a także o uzdrowieniu złamanych serc, porzuceniach i wierności. W oparciu o te zagadnienia chcieliśmy pokrótce przedstawić nasze życie - dodaje szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.
W ramach internetowej serii ma być nagranych aż 12 odcinków. Do tej pory pojawiły się: