Nowy numer 49/2022 Archiwum

Przedmałżeński, ale dla wszystkich

Internetowy kurs prowadzą na zmianę dwa małżeństwa i kapłan.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy nagrywany jest kurs przedmałżeński „Dla przeterminowanych”. Poruszane tematy są uniwersalne i mogą z jednej strony stanowić remedium na problemy małżonków, a z drugiej pomóc lepiej przygotować i pomóc zrozumieć istotę małżeństwa. Uczestnicy dzielą się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym.

- Internetowe rekolekcje są pomysłem o. Tomasza Skibińskiego, gospodarza naszej parafii – mówi dr Artur Zięba lekarz, instruktor metody rozpoznawania płodności Rötzera oraz szczęśliwy mąż i ojciec  – Jeszcze w czasie kwarantanny proboszcz natrafił na informację mówiącą o wzroście rozwodów w Europie Zachodniej. Koronawirus zmusił ludzi do przebywania ze sobą, co ukazało płytkość ich relacji. Nasz kurs może stanowić receptę na współczesne problemy, które najczęściej wynikają z nieumiejętności życia i kochania – tłumaczy lekarz.  

- Mieszkania w Polsce również na jakiś czas się pozamykały i zaczęły się stawać prawdziwym domowym kościołem –mówi o. Tomasz. – Rekolekcje chcieliśmy skierować przede wszystkim do małżeństw, które trwają w związku sakramentalnym, ale czuję, że coś „nie gra” i chciałyby pogłębić swoją relację – mówi franciszkanin.

Proboszcz parafii pw. MBC w Legnicy zaprosił do współpracy nad filmikami nie tylko dr Artura Ziębę wraz z małżonką Martą (lekarką oraz współprowadzącą rekolekcje Domowego Kościoła), ale także Państwa Sylwię i Krzysztofa Całków – Nigdy nie prowadziliśmy kursów, to nasz debiut. Dzielimy się naszym doświadczeniem życiowym oraz chcemy przekazać innym słowa, które nas samych pociągnęły. Może dotkną ich właśnie w taki sposób, w jaki kiedyś dotknęły nas – mówi Pan Krzysztof. – Posłużyliśmy się encykliką „Humanae vitae”, mówiliśmy o międzyludzkiej miłości: pełnej, wiernej, łącznej, płodnej; a także o uzdrowieniu złamanych serc, porzuceniach i wierności. W oparciu o te zagadnienia chcieliśmy pokrótce przedstawić nasze życie – dodaje mężczyzna.  

W ramach internetowej serii ma być nagranych aż 12 odcinków. Do tej pory pojawiły się:

  • Spotkanie 1  - "Kim jest człowiek" - wymiary cielesny, psychiczny, duchowy - dr Artur Zięba
  • Spotkanie 2  - Genealogia divina, pomoc w kryzysie małżeńskim... - dr Artur Zięba
  • Spotkanie 3  - Życie w obfitości, bezinteresowny dar z siebie .... - o. Tomasz Skibiński OFM
  • Spotkanie 4  - Czym jest miłość małżeńska, odpowiedzialne rodzicielstwo... - Sylwia i Krzysztof Całkowie 
  • Spotkanie 5  - Sposoby okazywania miłości w małeństwie i rodzinie... - Marta Zięba 
  • Spotkanie 6  - Płodność, prokreacja, seksualność - dr Artur Zięba 
  • Spotkanie 7  - Płodność kobiety - dr Artur Zięba
  • Spotkanie 8  - Płodność, niepłodność... - dr Artur Zięba 
  • Spotkanie 9  - Antykoncepcja... - dr Artur Zięba 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy