Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wspominała św. Antoniego z Padwy.
W sobotę 13 czerwca obchodziliśmy wspomnienie św. Antoniego Padewskiego. Jest on współpatronem prowincji, do której należą bracia franciszkanie z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. W ich kościele parafialnym odbyła się Eucharystia, po której zostały pobłogosławione lilie i bochenki chleba.
Sylwetkę patrona przybliżył wiernym o. Piotr Kantorski OFM Cov. - Antoni jest nam ukazany jako człowiek, który wiernie wypełniał Ewangelię i naśladował Chrystusa. Dzisiejszy patron wzorował się również na św. Franciszku, którego zakon wybrał. W jaki sposób go naśladował? Szedł i głosił. Dar wymowy, dopełniony studiami teologicznymi, pozwolił mu na rozprzestrzenianie Ewangelii słowem - mówił w homilii o. Piotr. - Samo nauczanie nie było jednak jedyną formą jego działalności. Św. Antoni głosił Chrystusa czynem. Bez tego wszystkie jego kazania i nauki nie zostałyby zapamiętane - mówił franciszkanin.
- Od kilkuset lat wielu obiera go za swojego patrona, a instytucje i ruchy nazywane są jego imieniem. Wszędzie tam, gdzie ludzie modlą się za jego wstawiennictwem, dzieją się rzeczy wielkie, czasem wręcz po ludzku niewytłumaczalne – tłumaczył zakonnik, który sobotnią Eucharystię odprawił wraz z o. Szymonem Chapińskim OFM Conv. Obaj franciszkanie należą do zakonu braci mniejszych konwentualnych, któremu obok św. Antoniego z Padwy, patronuje również bł. Jakub Strzemię.
Na koniec Mszy św., wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Antoniego. Po nim pobłogosławione zostały lilie (symbol czystości i piękna), a także bochenki chleba, które uczestnicy mogli zabrać ze sobą do domów. Lilie i chleb to atrybuty, z którymi włoski święty bywa przedstawiany w sztuce.
Jeszcze długo po Eucharystii można było usłyszeć śpiew wiernych, którzy skierowali się pod ołtarz św. Antoniego. Jego kult w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy wyraża się m.in. w nabożeństwie odprawianym regularnie w każdy wtorek po Mszy św. o godz. 9. Kapłan wyczytuje wtedy prośby, które wierni przez cały tydzień wrzucali do skrzynki przy obrazie świętego.