Z legnickiej katedry procesja wyruszyła po Eucharystii o godzinie 10. Liturgii i procesji przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
W tym roku w diecezji legnickiej, a konkretnie w Legnicy nie było jednej wielkiej centralnej procesji w ramach świętowania uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z zamian procesje odbywały się przy parafiach i najczęściej ograniczały do terenu wokół kościoła parafialnego.
Biskup Legnicki liturgię tego dnia sprawował w legnickiej katedrze o godzinie 10.00. W homilii zwracał uwagę, że Eucharystia i przeistoczenie dokonujące się na ołtarzu, nie odbywają się po to, byśmy byli pod wrażeniem tego niewątpliwego cudu, ale po to, byśmy spożywali ciało Chrystusa i wchodzili z Nim w komunię.
- Wiemy bardzo dobrze, że od tego, co spożywamy, zależy też w pewnej sensie efektywność naszego działania i myślenia. Jeżeli spożywamy ten Chleb, tę energię, to dlatego, żeby powodować rodzenie się w nas tej samej mocy, która jest w Jezusie Chrystusie. Jest to moc przyjmowania przeciwności, przechodzenia przez pragnienia i ostatecznie ta moc powoduje, że zostaje w nas niszczona bariera murów rozdzielających wszelkie przejawy nieprzyjaźni i wrogości, a rodzi się pokój i komunia. Bo komunia, o którą chodzi, nie jest tylko kwestią mojej komunii z Jezusem, żebym ja był w Bogu, a Bóg we mnie. Komunia z Jezusem prowadzi do komunii w małżeństwie, w życiu religijnym, w środowiskach pracy, wszędzie tam, gdzie są ochrzczeni.
Gdy dzisiaj oddajemy cześć Najświętszemu Ciału i Krwi Chrystusa, prosimy o to, żebyśmy stawali się tym, co przyjmujemy, stawali się wspólnotą, ciałem Jezusa Chrystusa. Byśmy przeżywali tę przedziwną tajemnicę jako ludzie wolni od zniewolenia przez samych siebie, jako ludzie uzdolnieni do miłowania ponad siebie. W ten sposób oddajemy Mu największą cześć - mówił ordynariusz diecezji legnickiej.
Procesja w uroczystość Bożego Ciała w Legnicy.Co ciekawe, w tym roku obchodzimy wyjątkową rocznicę - dokładnie 700 lat temu ulicami Krakowa przeszła pierwsza procesja Bożego Ciała na terenie Polski. Do kalendarza liturgicznego w 1320 roku uroczystość wprowadził biskup krakowski Nankier, a już Mszał krakowski z 1509 r. obejmował, jako istniejący zwyczaj, odbywane w oktawę Bożego Ciała procesje krakowskich parafii do bazyliki Bożego Ciała w Krakowie. Ten sam biskup Nankier w 1371 roku poświęcił kościół pw. św. Piotra w śląskiej Legnicy, który dzisiaj jest katedrą dla diecezji legnickiej.