GN 43/2020 Archiwum

Jedna jedyna

Mało kto wie, że mamy w diecezji świątynię pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

W dekanacie jaworskim mieści się kościół nawiązujący do tej uroczystości, którą w tym roku obchodzimy 23 maja. Niepozorna świątynia skrywa w sobie jeden istotny, acz mało widoczny szczegół.

Powstanie kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Snowidzy datuje się na ok. 1400 rok. Świątynia była dwukrotnie przebudowywana – w XVIII i XIX wieku. Jednonawowa budowla kryje w swoim wnętrzu barokowy ołtarz oraz takie obrazy, jak „Ecce Homo”, „Sąd Ostateczny” czy wizerunek Jezusa Miłosiernego. − W naszym kościele paradoksalnie brakuje malarskich odniesień, które wprost dotyczyłyby jego wezwania, czyli sceny wniebowstąpienia Jezusa – tłumaczy ks. Ryszard Wołowski, proboszcz parafii.

– Ciekawostką jest to, że w ołtarzu głównym znajduje się obraz pochodzący z protestanckiego kościoła, a tuż nad nim mała, ledwie dostrzegalna płaskorzeźba – mówi kapłan. − To element, którzy otrzymaliśmy po rozbiórce kościoła w Zatoniu [dzielnica Bogatyni, przyp. red.] − tłumaczy ks. Dariusz Pudełko, proboszcz snowidzkiej parafii w latach 2008−2018. – Dzieło, które ukazywało scenę Wniebowstąpienia Pańskiego, znalazło się w Legnickiej Kurii Biskupiej. Tam pomyślano właśnie o nas, dzięki czemu wierni w Snowidzy od kilku lat cieszą się płaskorzeźbą, która doskonale oddaje tytuł kościoła – dodaje duchowny.

Świątynia wraz z kościołem filialnym pw. św. Szczepana w Godziszowej wchodzi w skład parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. – Tworzymy niewielką wspólnotę, liczącą w sumie ok. 1400 mieszkańców. Większość z nich utrzymuje się z pracy na roli, część dojeżdża do większych miast – mówi ks. Wołowski. – Ludzie są jednak ze sobą zgrani, życzliwi. Udaje nam się razem tworzyć fajne rzeczy, takie jak np. ubiegłoroczny, huczny festyn z okazji 35-lecia utworzenia parafii – dodaje kapłan, który funkcję proboszcza pełni od 2018 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama