Nowy numer 44/2020 Archiwum

Powrót do Galilei

Decyzją papieża Franciszka dotychczasowy legnicki biskup pomocniczy objął diecezję świdnicką.

Informację tę podała 31 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup Mendyk został następcą pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Tego samego dnia biskup nominat spotkał się z dziennikarzami mediów katolickich. W rozmowie, którą można odsłuchać i zobaczyć na stronie „Gościa Legnickiego”, hierarcha zdradził, że o swojej nominacji dowiedział się na tydzień przed jej oficjalnym ogłoszeniem.

– Każdą decyzję Ojca Świętego przyjmujemy zawsze z wiarą, ale też z pokorą i ufnością, że nowemu zadaniu, nowej misji towarzyszą Boża łaska i błogosławieństwo. Jako duszpasterze zawsze mamy takie przekonanie, że Pan Bóg wybiera najpierw, kogo chce, i wyznacza takie czasy i okoliczności, a potem posyła, by mocą Jego słowa iść do ludu i być świadkiem Zmartwychwstałego Pana. I to jest to przekonanie, które mi obecnie towarzyszy, w nowych dniach, które mnie czekają – mówił nowy biskup świdnicki. Hierarcha pochodzi z Głuszycy, która znajduje się obecnie właśnie na terenie diecezji świdnickiej. Po święceniach, które otrzymał w archikatedrze wrocławskiej w 1987 roku, pracował w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, która także znajduje się w obejmowanej przez niego diecezji. – Można powiedzieć, że trochę wracam do swego domu. Gdyby zastosować obraz biblijny – to wracam do swojej Galilei, bo tam wszystko się zaczęło.

Tam są miejsca, w których nie tylko się urodziłem, wychowywałem, ale też odczytywałem swoje życiowe powołanie. Tam przeżywałem swoje pierwsze rozterki, lęki, obawy i niepokoje. Ale tak jak w życiu apostołów, w pewnym momencie przyszedł jakiś impuls, wewnętrzna Boża moc i zdecydowałem się odważniej pójść za Jezusem, po to żeby przez jakiś czas swego życia kapłańskiego, a potem biskupiego, towarzysząc Jezusowi i chodząc za Nim – czasem może nawet Go wyprzedzając w swojej małości – uczyć się nie tylko Go słuchać, ale i żyć jak On. A teraz, po trzydziestu kilku latach kapłaństwa i przeszło 11 latach biskupiej posługi, wracam do tej swojej Galilei po to, żeby odważnie dzielić się słowem życia, które nie tylko słyszałem, ale i według którego starałem się moje życie układać. I z tą mocą Bożego słowa staram się iść do tych, do których Pan Bóg mnie dzisiaj posyła – mówił w rozmowie z dziennikarzami biskup.

Objęcie diecezji przez biskupa nominata przewiduje dwie uroczystości. Ta bardziej formalna to kanoniczne przejęcie diecezji poprzez podpisanie odpowiednich dokumentów. Druga to ingres, tzn. liturgiczne wstąpienie na katedrę, czyli rzeźbione krzesło, które jest symbolem pasterskiej i nauczycielskiej władzy biskupa ordynariusza. Ze względu na stan pandemii i ograniczenia zgromadzeń zdecydowano, że kanoniczne objęcie urzędu nastąpi po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, z kolei ingres odbędzie się dopiero, kiedy obostrzenia związane z COVID-19 zostaną zniesione. Dlatego w samo południe 23 kwietnia, w uroczystość patrona Polski św. Wojciecha, biskup nominat Marek Mendyk podpisał stosowne dokumenty i formalnie został ordynariuszem diecezji świdnickiej.

Uroczystość ta miała miejsce w świdnickiej kurii biskupiej. Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności biskupa emeryta diecezji świdnickiej Ignacego Deca, biskupa Adama Bałabucha oraz kapłanów wchodzących w skład Kolegium Konsultorów. – Ja słowa pożegnania i podziękowania za wszystko napisałem w liście pasterskim, który był odczytywany w niedzielę. Dziękuję za współpracę. To wszystko jest nasze dzieło. To nie moje, ale nasze wspólne dzieło. Dziękuję za wszystko, przepraszam za swoje błędy, błędne posunięcia. Proszę o modlitwę – powiedział po uroczystości biskup emeryt Ignacy.


Biogram bp. Marka Mendyka

Urodził się 18 marca 1961 r. w Głuszycy. Święceń prezbiteratu udzielił mu 23 maja 1987 r. w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski. W latach 1991–1995 odbywał studia specjalistyczne w zakresie katechetyki w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył doktoratem z nauk teologicznych na podstawie dysertacji „Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. 24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej ze stolicą tytularną Rusuccuru. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Verbo Tuo, Domine”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama