Nowy numer 38/2023 Archiwum

Nie będzie dyspensy

W diecezji legnickiej nie będzie dyspensy od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek.

W najbliższy piątek przypada 1 maja a więc święto św. Józefa Robotnika. Święto w kalendarzu liturgicznym nie znosi obowiązku postu od pokarmów mięsnych. Dzieje się to tylko w przypadku uroczystości bądź Oktawy Wielkanocy. Może się zdarzyć, że ze względu na dobro duchowe wiernych, ordynariusze miejsca podejmują decyzję o udzieleniu dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych. Taka forma czasowego zawieszenia postu zawsze połączona jest z obowiązkiem podjęcia dzieł umartwienia bądź miłosierdzia w innym czasie.

W naszej diecezji dyspensy od pokarmów w najbliższy piątek tym razem nie będzie. Jak tłumaczy ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, trwamy jako społeczeństwo w pandemii spowodowanej COVID-19. - Biskup Legnicki w swoim ostatnim zarządzeniu zachęca do śpiewu błagalnego jakim są suplikacje oraz wspólnej modlitwy różańcowej w jedności całego Kościoła w Polsce - podjął również decyzję, że piątkowy post będzie integralną częścią tej modlitwy - mówi ks. Robert Bielawski.

Co ciekawe w kilku parafiach naszej diecezji tego dnia przypada odpust parafialny (w Zgorzelcu, Zawidowie, Ściegnach i Złotoryi). Zgodnie z prawem kanonicznym odpust to uroczystość parafii, a więc wszyscy jej mieszkańcy są zwolnieni z postu.

Dodatkowo według nowego zarządzenia Biskupa Legnickiej wszyscy oni mogą uzyskać odpust zupełny. W rozdziale X. czytamy (...) 2. Zezwalam, aby wierni mogli uzyskiwać odpusty zupełne związane z nawiedzaniem kościołów i kaplic naszej diecezji w uroczystość ich tytułów, a jeśli z racji ograniczeń w sprawowaniu sakramentów wskutek pandemii i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego nie będą mieli możliwości przystąpienia do spowiedzi oraz przyjęcia Komunii świętej, mogą uzyskać odpust zupełny po wzbudzeniu w sobie żalu doskonałego oraz postanowienia przystąpienia do tychże sakramentów w najbliższym możliwym czasie. Należy również odmówić pobożnie Ojcze nasz oraz Wierzę (Wykaz odpustów, nr 33 §1).(...).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast