Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rekolekcje online z diecezji legnickiej # 6

Parafianie z kościoła katedralnego otrzymali "Sercopostne" transmisje na żywo.

W ramach naszego cyklu, tym razem przedstawiamy Wam rekolekcje przygotowane przez duchownych z legnickiej katedry.

„Rekolekcje sercopostne” pozwalają zagłębić się w Serce Jezusa, a przy okazji przygotować się na liturgię całego Triduum Paschalnego.

 - Zdecydowałem się na tematykę Serca, ponieważ w 2020 roku przypadają dwie bardzo ważne daty: 100. rocznica poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Jezusa oraz 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz Katedry pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy. – Trzy lata temu oddaliśmy nasz kościół oraz całą Legnicę Niepokalanemu Sercu Maryi. Teraz chcieliśmy ofiarować je Sercu Jezusa, ale z wiadomych przyczyn, trzeba będzie jeszcze na to poczekać – dodaje kapłan. Pandemia nie przeszkodziła gospodarzowi parafii katedralnej na przygotowanie wiernych do tego wydarzenia. Uczestnicy internetowych rekolekcji mieli okazję nie tylko zapoznać się z naukami o Sercu Jezusa, ale również adorować Go w Najśw. Sakramencie i wspólnie zmawiać litanię do NSPJ.

Na zakończenie każdego dnia rekolekcji, swoją katechezę wygłaszał ks. Łukasz Kutrowski. Liturgista i wikariusz parafii katedralnej starał się przybliżać słuchaczom tajemnicę Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej – Moim zadaniem było objaśnienie znaczenia teologii całego Triduum Paschalnego, ale i każdego z tych dni z osobna. Ta najważniejsza część roku liturgicznego jest bardzo bogata w znaki, gesty, obrzędy – mówi rekolekcjonista.  – Omawiałem następujące po sobie części liturgii i to, jakie mają znaczenie. Poruszałem też aspekty historyczne. Wiernych starałem się też namawiać na liturgię domową, której szczegóły opisane na stronie diecezji – dodaje ks. Łukasz.

Kolejne części „Rekolekcji sercopostnych” ukazywały się na fanpage legnickiej katedry na początku Wielkiego Tygodnia. Wierni, którzy brali w nich udział, okazywali swoją wdzięczność w komentarzach: „Wielkie dzięki za Sercopostne spotkania (..)”„Bóg zapłać za wspólną modlitwę i trwanie w łączności!”, „Super”, to tylko niektóre z nich. Proboszcz katedry nie chce jednak na tym projekcie poprzestawać – To był pewnego rodzaju przedsmak. Kiedy skończy się epidemia, odbędą się rekolekcje w kościele, po których zawierzymy parafię i miasto Niepokalanemu Sercu Jezusa. Będzie to pewnego rodzaju kontynuacja i dopełnienie ślubów z 2017r. Przez Maryję do Chrystusa – tłumaczy duchowny.

Rekolekcje Katedry Legnickiej są dostępne na parafialnym kanale Youtube:

  • Dzień Pierwszy (z duchowym przygotowaniem na liturgię Wielkiego Czwartku)
  • Dzień Drugi (z duchowym przygotowaniem na liturgię Wielkiego Piątku)
  • Dzień Trzeci (z duchowym przygotowaniem na liturgię Wigilii Paschalnej)
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama