Nowy numer 47/2020 Archiwum

Bp Marek Mendyk nowym biskupem świdnickim

Decyzją papieża Franciszka dotychczasowy legnicki biskup pomocniczy został ordynariuszem świdnickim. Gratulujemy.

Informację tę podała dziś Nuncjatura Apostolska w Polsce. Bp Mendyk został następcą pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 r. w Głuszycy. W latach 1981–1987 studiował w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Studia ukończył z magisterium z teologii w zakresie teologii pastoralnej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 23 maja 1987 r. w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski.

W latach 1991–1995 odbył studia specjalistyczne w zakresie katechetyki w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył doktoratem z nauk teologicznych na podstawie dysertacji "Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II".

W latach 1987–1991 był wikariuszem w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie. W 1992 r. został inkardynowany do nowo ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji legnickiej.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej ze stolicą tytularną Rusuccuru. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Verbo Tuo, Domine”.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski w 2013 r. został członkiem Rady Stałej z wyboru. Objął też funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego, został członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także asystentem Rady Szkół Katolickich. Ponadto wszedł w skład Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama