Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ruszył konkurs "Hagiobajki, czyli o świętości inaczej"

Parafia i szkoła w Szklarach Górnych zapraszają dzieci i młodzież z całej Polski do stworzenia komiksu lub bajki o ulubionym świętym. Do wygrania atrakcyjne nagrody.

Teraz, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły, mają więcej czasu dla siebie. Co czytają, co oglądają, czym się zajmują? Jak spędzają dzień? Warto stworzyć dla nich przestrzeń kreatywną, która będzie je rozwijać, a jednocześnie relaksować i bawić.

- Nasz konkurs jest w pewien sposób odpowiedzią na epidemię, którą obecnie przechodzimy. Mamy świadomość, że dzieci często spędzają czas przed smartfonami czy komputerami i niekoniecznie zawsze te treści są budujące, wartościowe. Chcemy więc stworzyć im pewną ciekawą alternatywę, zachęcić do pracy i pomysłowości, a jednocześnie zainteresować je postaciami, na których warto się wzorować - mówi ks. Paweł Kajl SDB, proboszcz parafii pw. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

Konkurs na bajkę i komiks o świętych idealnie wpisuje się w system prewencyjny duchowości salezjańskiej. Chodzi o stworzenie okazji do rozwoju, przestrzeni, którą ktoś dobrze wykorzysta i jednocześnie uniknie tego, co złe. Nie tylko o podrzucenie dobrych treści, ale i wyzwolenie działania w młodych ludziach.

- To postawa na maksa salezjańska! Po co zajmować głowy dzieci głupotami, gdy można im pokazać wspaniały świat wartości poprzez ich własną kreatywność? Stworzenie pracy konkursowej da im także satysfakcję. Do konkursu mogą stanąć całe rodziny. Dziecko nie musi być osamotnione, ale może pracować w familijnym dream teamie. Pomysł może być efektem rodzinnej burzy mózgów - opowiada ks. Kajl.

W hagiobajce nie musi występować jeden święty. - Można na przykład stworzyć historię św. Jana Bosko ze św. Dominikiem Savio albo św. Franciszka ze św. Dominikiem. Wybierzmy dowolnego świętego lub błogosławionego. Konkurs jest otwarty dla dzieci z całej Polski. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych oraz terytorialnych. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, a zwycięskie prace zostaną opublikowane w formie książki i audiobooka - informuje Maciej Stefaniak, katecheta ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych.

Honorowy patronat nad konkursem objął bp Marek Mendyk. Termin nadsyłania prac na adres: hagiobajki@gmail.com mija 2 kwietnia. Później wybrani laureaci przechodzą do II etapu i do 16 kwietnia mogą swoje dzieła szlifować oraz poprawiać, walcząc jednocześnie o kolejność miejsc. Ogłoszenie ostatecznych wyników nastąpi 19 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia.

Cały regulamin konkursu ze wszystkim ważnymi wymaganiami i szczegółami można znaleźć TUTAJ. Zachęcamy, by się z nim zapoznać przed przystąpieniem do tworzenia.

Ruszył konkurs "Hagiobajki, czyli o świętości inaczej"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama