Nowy numer 22/2020 Archiwum

Czas Chrystusa

W legnickiej katedrze można zapisać się na czuwanie. Miejsce i forma są dowolne.

Zegar Męki Pańskiej stanowi niezwykłą formę modlitwy, której korzenie sięgają jeszcze XIV wieku. Praktyka pierwotnie polegała na czuwaniu od godz. 19 w Wielki Czwartek do godz. 18 następnego dnia, dzięki czemu osoby modlące się towarzyszyły Jezusowi od momentu umycia nóg Apostołom do złożenia Jego ciała do grobu. Ks. Robert Kristman, gospodarz legnickiej katedry, zachęca wiernych do zadeklarowania choćby jednej godziny czuwania w trakcie Wielkiego Postu.

− Tym sposobem modliła się jeszcze moja babcia − tłumaczy kapłan. – Miejsce czuwania jest dowolne, podobnie jego forma. Możemy modlić się w kaplicy adoracji, ale również w domu. Czy to będzie Różaniec czy rozważanie Pisma Świętego, wybór zależy od potrzeb duchowych człowieka. Rozpoczynamy jednak podaną wcześniej krótką modlitwą, a kończmy aktem strzelistym. Do każdej godziny dołączona jest intencja ogólna, ale przy okazji możemy również prosić Pana Boga w osobistych potrzebach. Należy jednak pamiętać, że zawsze jest to czuwanie wynagradzające – podkreśla ks. Robert.

W inicjatywę chętnie włączają się wierni – Kiedy tylko dowiedziałam się o akcji, od razu do niej dołączyłam. Uważam, że w Wielkim Poście jest to sprawa priorytetowa – mówi Małgorzata Grochowska, która zadeklarowała modlitwę o godz. 22 w każdy czwartek. – W tym czasie Jezus pocił się krwią na modlitwie. Kwestia dobra młodzieży jest mi szczególnie bliska, a taka intencja przeznaczona jest właśnie na tę konkretną godzinę – tłumaczy parafianka. – Modlę się na różańcu, a przy tym rozważam Pismo Święte. Dzięki czuwaniu mogę jeszcze dogłębniej wejść w mękę Chrystusa – dodaje pani Małgorzata.

Do wzięcia udziału w akcji zachęcani są również wierni spoza legnickiej katedry. Wolną godzinę można zadeklarować wysyłając SMS na numer 501 780 940.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama