Nowy numer 48/2020 Archiwum

Litomierzyce. Czeski biskup z zaleceniami dla wiernych

Biskup Jan Baxant zaapelował do młodzieży o pomoc w opiece nad młodszymi kolegami, których rodzice muszą pracować, gdy szkoły pozostaną zamknięte z powodu koronowirusa.

Obecność osób chorych i zarażonych przez chińskiego wirusa wpłynęła nie tylko na polskie społeczeństwo, ale także na czeskie. Już we wtorek 10 marca rząd Republiki Czeskiej podjął decyzję o zamknięciu szkół podstawowych. W wielu rodzinach pojawił się więc problem zapewnienia opieki nad dziećmi. Z pomocą przyszedł Kościół. Biskup Jan Baxant, ordynariusz diecezji Litomierzyce, tego samego dnia opublikował list adresowany do swoich wiernych. Zwrócił się do nich z niecodzienną prośbą: (…) wielu martwi się o zabezpieczenie gospodarstwa domowego, w którym dzieci te przebywają, gdy rodzice pracują. Dlatego wzywam młodzież naszej diecezji, uczennice, starszych uczniów i uczniów szkół podstawowych, którzy również są zawieszeni w szkole, do zaoferowania pomocy w opiece nad dziećmi, których rodzice muszą iść do pracy. Biskupstwo oferuje takim pomocnikom domowym, zapłatę za obiad. Proszę informację o potrzebie takiego wsparcia przekazywać miejscowym duchownym, którzy z kolei zwrócą się do biskupa po wydatki związane z dietą pomocników”.

Biskup odniósł się też do kwestii sprawowania Eucharystii oraz udzielania Komunii świętej. Poprosił kapłanów, by byli gotowi udzielać Ciała Pańskiego osobom chętnym, nawet poza Eucharystią. Biskup Jan pisze tak: (…) Kapłani, proszę, chętnie odwiedzajcie chorych i starszych w ich domach, ale zwiększajcie higienę (…). Nie chodzi tylko o zdrowie nas, kapłanów, ale o to, że nie powodujemy pogorszenia stanu samych pacjentów. Oczywiście należy przestrzegać przepisów rządowych, ale równie pilne jest ostrzeganie przed wszelkimi skrupulatnymi zachowaniami. W pomieszaniu niech kapłani zwrócą się do swojego biskupa(…). Hierarcha zwolnił też z obowiązku niedzielnej Eucharystii osoby powyżej 70. roku życia. Powinny za to w tym czasie słuchać Mszy świętej transmitowanej przez radio bądź telewizję. Zalecił też zwiększenie ilości Mszy świętych w parafiach, gdzie na liturgię przychodzi ponad 100 osób na raz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama